Dünyanın en güzel ofisi neresi?

Bir çoğumuz haftanın en az beş günü, sıcacık evlerimizden çıkıp yollara düşüyor ve günümüzün neredeyse tamamını geçirdiğimiz ofislere doğru ilerliyoruz. Bundan seneler evvel, ekşi sözlüğün bir numaralı adamı SSG’nin Microsoft’ta çalıştığı, ve çalıştığı ofisin dillere pelesenk olan muazzamlığı üzerine konuşmalar yapıldığını anımsıyorum. Sene 2000 ya da 2001 olsa gerek. Microsoft’un Amerika merkez ofisini bilemiyorum ama İstanbul ofisine ilk gittiğimde (özellikle yeni taşındıkları binadan bahsediyorum) renkli mimarinin, rahat ve kullanışlı çalışma alanlarının insan ruhuna ne denli iyi geldiğine bir kez daha tanık olmuştum. Çalıştığımız ortam ruh halimizi, dolasıyıyla da verimliliğimizi önemli ölçüde etkiliyor hiç kuşkusuz.

Bu sabah birtanecik aşkım (üzgünüm Eray) Google Reader’da geziniriken karşıma “Dünyadaki en muazzam 10 ofis” başlıklı bir yazı çıktığında, bir bakayım dedim. Malumunuz son günlerde Friendfeed’e önce Project House’un sonra da yeni nesil ajans Young Guns’ın çalışma ortamına ilişkin boy boy fotoğraflar düşmüş, meraklıların ağzına bir parmak bal çalınmıştı. Türkiye’de özellikle reklam sektöründe hizmet veren firmaların, hepimizi delirtecek güzellikte ofisleri olduğunu biliyoruz. Peki ya dünyada durum nasıl diye merak etmekten alamadım kendimi. Gördüğüm tablo iliklerime kadar kıskançlığa boğdu beni!

Bastard Store

Yukarda gördüğünüz kaykay parkı, Milano’da hizmet veren tasarım ofisi Bastard Store’un içinde yer alıyor. İnanılmaz değil mi?  😉

TBWA

Bir şubesi de İstanbul’da bulunan TBWA’nın Hakuhodo ofisi ise akıllara zarar bir mimariye sahip. Belli ki firma, hem çalışanlarına hem de müşterilerine ne kadar farklı bir düşünce yapısına sahip olduğunu göstermek istemiş. Boş zamanlarınızda, stresli gününzde ya da sadece yaratıcı olmak için bile şu çimlerde uzandığınızı bir düşünün!

White Mountain Office

Albert France Lanord Architects tarafından Bahnhof AB için tasarlanan White Mountain Office ise bana Lost’u anımsattı. Toplantı ortasında John Locke gelip de düğmeye basmamız gerek dese eminim hiç şaşırmazdım! 🙂 Yerin 100 fit altında inşa edilen bu ofis daha önce atomik patlamalara karşı bir barınak olarak kullanılmış.

Sıra geldi benim favorime! Çok açık söylüyorum ki görür görmez vuruldum. Böyle bir ofiste çalışsaydım, dünyanın en mutlu en verimli insanı olurdum kesin. İspanya’daki bu ofis bir mimarlık şirketine ait. Doğanın içinde çalışmak ancak böyle birşeyle mümkün olurdu sanırım. Sonbahar olsun, yaz olsun tüm mevsimleri birebir yaşayarak çalıştığınız bir ortam, sizleri ne kadar enterese ediyor bilmem ama dediğim gibi ben bayıldım!

Selgas Cano Architecture Office 2

Tüm bu fotoğraflara bakarken, Natali’nin blogundaki son yazı geldi aklıma. Pek azımızın sahip olduğu yerden, mekandan bağımsız çalışabilme lüksü. Sahi, sizce dünyanın en güzel ofisi neresi?

Comments 2

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.