Geçmişe özlem: pastoral bir yaklaşım

Sizleri bilmem ama ultra modern evlerden, dijital donanımlı odalardan ya da bilmem kaç katlı rezidanslardan oldum olası hoşlanmamışımdır.  Eskinin dokusunu, o dokunun kattığı yaşanılmışlığı sevenlerdenim. Bu nispeten pastoral yapım, geçmişe özlemim sanıyorum hem film tercihlerime hem de Eray’ın neredeyse nefret ettiği mobilya seçimlerime yansıyor. Ekseriyetle tek parça ahşap mobilyaları, beyaz kumaşları ve İngiliz tarzı çiçek motiflerini, standart koltuk takımlarına, her biri takımı tamamlayan yemek odası ve oturma gruplarına tercih ederim. Pride & Prejudice‘i defalarca izleme nedenim, The Holiday‘de İris’in evine gıptayla bakışım bundandır.

The Holiday - Iris'in evi

Yüksek tavanlı evler, country havasında odalar benim rüyalarımı süslediği için gittiğim pek çok yerde etrafıma hep alıcı gözle bakarım. Yolum ne zaman Tünel, Gümüşsuyu ve Nişantaşı’na düşse, eski apartmanlara bakmaktan boynum tutulur. Neredeyse her ay aldığım dekorasyon dergilerinde bol ışık alan salonları, vazoya özenle yerleştirilmiş beyaz çiçekleri, akşam güneşinin vurduğu pencere önüne konmuş ahşap çalışma masalarını ve bir de bin bir çeşit mumları gözüme kestiririm.

Bradsaw eviMerdivenlerMasa

Bendeki bu eski takıntısının doyum noktasına ulaştığı ender mekanlardan biri de İstanbul’da pek çok şubesi bulunan The House Cafe‘dir. Her gidişimde birşeylerine hayran kalır, kendi evime uyarlayabileceğim birkaç ipucu yakalamaya çalışırım. Geçen gün websitesini gezerken, bir başka hizmeti olduğunu gördüm: The House Apart. Aranızda bunu daha önce duymuş ya da kalma deneyimi yaşamış olanlar vardır belki. The House Apart; Tünel, Nişantaşı, Galatasaray ve Cihangir’de butik tarzda dairelerden oluşuyor. Bunlar gecelik ya da haftalık kiralama şansınız var. İç mekanda benim pek hoşlanmadığım teknolojik sistemler bulunuyor olsa da özellikle Galatasaray ve Cihangir’deki evler pek hoşuma gitti.

12

Ağırlıklı olarak İstanbul dışından misafirlere ev sahipliği yaptıklarını tahmin etsem de şöyle iki koca günümü bu evlerden birinde geçirmek isterdim doğrusu 😉

Comments 1

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.