Inception: Rüyalarda buluşuruz

Dün akşam, Warner Bros’un nazik daveti ile katıldığım ön gösterimde, Christopher Nolan‘ın dillere pelesenk olan son filmi Inception‘ı izleme şansım oldu. Daha önceki pek çok gösterimi kaçırmış biri olarak karşılaştığım kalabalık, bu filme özel miydi bilemiyorum. Değilse, Warner Bros çok güzel bir iş kotarıyor demektir 🙂 Bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederim Duygu Kutlu’ya..

inception

Filme gitmeden önce başta Bigumigu olmak üzere birkaç sitede film hakkında yazılar okumuştum, ve açıkçası herkes kadar olmasa da belli bir seviyede heyecan kabarcıkları vardı içimde. Işıkların sönüp filmin başlaması ile birlikte, koltuğa güzelce yerleşip gözlerimi belerterek izlemeye başladım filmi. (Konudan bağımsız aklıma gelen ilk şeyler; Leonardo Di Caprio’nun nazarımdaki baby face etiketinden artık uzaklaşmış olduğu, 28 Days Later‘dan sonra Cillian Murphy’i izlemenin bir tuhaf geldiği, ve Marion Cotillard‘ın ne kadar güzel bir kadın olduğu oldu..)

Film, tam anlamıyla görsel bir şölendi. Bir uygun vakitte varsa kamera arkası görüntülerini izlemek gerek. Gerisinde inanılmaz bir uğraş, inanılmaz bir emek (ve bütçe), inanılmaz bir kurgu olduğunu söylemek lüzumsuz olsa da zengin bir girizgah yapmak adına belirtmeden geçmeyeyim. Her ne kadar vurdulu kırdılar sahneler bir bayan olarak zerre ilgimi çekmese de filmin ikinci yarısına kadar ilgi ve alakayla izledim filmi. İkinci yarının ortalarından final sahnesine kadar geçen sürede, açıkça itiraf etmeliyim ki filmden biraz koptum. Spoiler yapmamak adına detay veremediğim kimi sahnelerde, neyin neden olduğunu ve final sahnesini şekillendiren etkenlerin nasıl gerçekleştiğini çözemedim. Arada bir kopukluk vardı sanki. Belki de bir kez daha izlemek gerek, bilemiyorum 🙂

Velhasıl, film yarın gösterime giriyor. Bahsettiğim kopukluğa rağmen mutlaka izlemenizi öneririm. Bu sayede benim kaçırdığım noktaları anlatırsınız belki bana 😉

Filmin fragmanını henüz izlememiş olanlar varsa, sizleri şöyle alıyoruz:

Çok daha fazlası için ise http://www.facebook.com/inception sayfasına göz atabilirsiniz!

Comments 1
  • Komadan sonra ilk nefes, güzel bir slogan. Henüz bu filmi izlemedim. Ancak çok yakında, belki yakından daha da yakında bu filmi izleyebilirim.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.