Sonbahar hazırlıkları başlasın!

Eylül’de doğduğum için midir yoksa iflah olmaz romantik tabiatımdan mıdır bilinmez, ama sonbahar geldi mi içimden taşan mutluluğa hakim olamıyorum bir türlü. Tüm mevsimler içinde favorim olan sonbahar, birkaç gün içinde kapımızda olacak. Havadaki bu hafif serinlikten de kendini yavaş yavaş belli ediyor zaten. Eh, madem ki yeni bir sezon başlıyor, o zaman gardroplarımıza şöyle bir göz atmanın vakti de gelmiş demektir.

Son zamanlarda kapsül gardrop konusu aklımda sürekli. Ben, pek çok konuda ani kararlar verebilen bir insan olduğumdan kapsül gardrop konusuna bakışım da biraz çekimser oldu haliyle. Fakat her sabah dolabın önünde “Ne giysem?” diye dertlenmekten de sıkıldım bir miktar. O nedenle bu işe bir şekilde soyunmaya karar verdim 🙂

Kapsül gardrop nedir merak edenleriniz olabilir, hemen açıklayayım; modası geçmeyen temel parçalara (pantolon, etek, ceket gibi) yatırım yaparak, klasik ürünlerden oluşan gardrobunuzu bazı sezonluk parçalar ile genişletmektir. Genişletmek diyince kafanız karışmasın, totalde sezon başına 30-40 parça ile sınırlı kalmaktan bahsediyoruz. Kapsül gardrobun size uzun vadede en büyük katkısı elbette kendi stilinizin farkına varmak olacak, ayrıca ani alışveriş isteklerinin önüne geçecek ve sonunda birbiriyle uyum sağlamayan onlarca kıyafetten tasarruf etmiş olacaksınız. İşte bu kesinlikle hayat kurtarıcı bir fikir!

Alışveriş yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da kumaşın kalitesi ve kesimi olacaktır. Bu, yatırım yaptığınız parçaların uzun vadede eskimemesini sağlayacaktır. Söz konusu “kalite” olunca, bu durum elbette ki ürünün fiyatına da yansıyacaktır ama unutmayın; yatırım yapıyoruz. Kapsül gardrop detaylarına ayrı bir yazıda değineceğim. Fakat sonbahar alışverişiniz öncesinde sizlere ilham verebilecek önerilerimi bu yazıda bulabilirsiniz 🙂

sonbahar-massimodutti-kolaj

Gömlek ve T-shirtler

Son dönemde oldukça sevdiğim çizgili t-shirtler ve beyaz gömlekler yeni sezonda da almak isteyeceğim ilk ürünler arasında. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz çizgili t-shirt ve beyaz gömlek, kalitesi bakımından her zaman emin olduğum markalardan olan Massimo Dutti’den.

Renk skalasında biraz daha monokroma yönelip siyah, beyaz ve gri üçgeninde kalmayı planlıyorum. Elbette bazı parçalarda bu tutumumu biraz esneteceğim ama genel fikri aldınız sanıyorum.

sonbahar-zara-1

Dış giyim

Gardrobumda hali hazırda siyah bir paltom olduğundan, alternatif olarak devetüyü ve taş renkli paltoları gözüme kestirdim. Yukarda gördüğünüz devetüyü kaban çok hoşuma gitti. Aşağıda görebileceğiniz taş renkli kaban ise süet olduğundan uzun vadede ne kadar doğru bir seçim olur emin değilim.

sonbahar-zara-2

Kot pantolonlar

Kendimi bildim bileli, üzerime uygun bulmakta en çok zorlandığım konulardan biri kot pantolonlardır. Çoğu zaman alışverişimi Mavi Jeans‘den yaparım ancak benzer kalitede daha uygun fiyatlı olması bakımından H&M’deki kotlara mutlaka bakacağım. Sol taraftaki kot “Girlfriend Jeans” ve sağ taraftaki kot “Straight Regular Jeans“.

sonbahar-hm-kolaj2

%100 kaşmir kazaklar

Bugüne kadar aldığım neredeyse tüm kazakların deforme olması ve eriyerek kullanılmaz hale gelmesinden dolayı, her ne kadar anormal pahalı olsalar da bu sezon kaşmir kazaklara yatırım yapmayı planlıyorum. (Eray’ın bu yazıyı okumadığını umuyoruz)

Düzenli bakıldığında kaşmir kazakları çok uzun süre bozulmadan muhafaza etmek mümkün. Ben de yine Massimo Dutti’den bu iki kazağı beğendim.

sonbahar-massimodutti-kolaj

Mevsimlik parçalar

Yazdan sonbahara geçerken en çok ihtiyaç duyduğumuz kıyafetlerin başında yağmurluklar ve kot ceketler var. Ben çok üşüyen bir insan olduğumdan yaz aylarında dahi kot cekete ihtiyaç duyuyorum mesela. Çok yağış alan bir lokasyonda yaşamıyor olsanız bile gardrobunuzda iyi bir yağmurluk olmasını tavsiye ederim. İyiden kastım su geçirmez olması elbette. Kimbilir, belki de yakında çok fazla yağmur yağan yerlere seyahatiniz olabilir? (Yoksaaa?!! 🙂 Kot ceket Mango’dan, su geçirmez yağmurluk ise H&M’den.

sonbahar-mango-zara

Mevsimlik parçalardan bahsederken kısa kollu t-shirtleri bir kenara bırakamayız, değil mi? Sonbaharın bilhassa güneşli günlerinde oldukça kullanışlı olan kısa kollu t-shirtler de gardrobumuzun olmazsa olmaz parçalarından. Şimdi, konu t-shirtler oldu mu aşırı pahalı bir seçim yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. En azından bir yıl kadar sizi idare edecek birkaç farklı renkte t-shirt yeterli olacaktır. O yüzden ben tercihimi genelde H&M’den yana kullanıyorum. V yakalı t-shirtler (ve diğer renk alternatifleri) için şuraya bakabilirsiniz.

sonbahar-hm-kolaj

Aksesuarlar

Kapsül gardropların bir parçası olarak sayılmasalar da aksesuarların önemini vurgulamaya gerek yoktur sanırım. Her ne kadar benim tercihim fazla gösterişli olmayan modellerden yana olsa da, aslında bu gösterişsiz duruş içinde bir zarafet var kesinlikle. Özellikle üniversite yıllarında, kulağımın kendinden büyük küpeler ve boynuma sarıp sarmaladığım iri taşlı kolyelerle hayata karşı duruşumu ispat ettiğimi düşündüğüm günler yaşamadım değil 🙂 Gelin görün ki zaman (yani yaş) ilerledikçe daha sade, daha kibar seçeneklere yöneldim. Takı koleksiyonum içinde atmaya kıyamadığım ama bir gün kullanmayacağımı da bildiğim (e at o zaman?!) parçalar olsa da ne zaman alışverişe çıksam elim hep sade olanlara gidiyor. Sizin de tercihiniz bu yönde ise aşağıdaki seçeneklere mutlaka bakın. (1/2/3/4)

sonbahar-reiskuyumculuk-kolaj

Çantalar, ah çantalar! Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım; çantaya düşkün olmayan kadın yoktur sanırım. Varsa da ben kendisiyle henüz tanışmadım 🙂 Ne zaman alışverişe çıksam kendimi bir tane çanta alıvermiş buluyorum. Bilmiyorum, doyamıyorum ben çanta almaya sanırım 🙂 Genelde büyük omuz çantalarını tercih ediyor olsam da son zamanlarda çapraz askılı küçük çantalara fena sarmış vaziyetteyim. Kendimi her modelden birer çanta ile sınırlamak istesem de bu konuda çok başarılı olabileceğim kanaatim yok açıkçası. Herneyse, siz de ufak modeller tercih edenlerdenseniz bu çanta tam size göre.

sonbahar-massimodutti-4

Kapanışı da ayakkabılar ile yapayım dedim. Zira kıyafet ve aksesuar takıntımın, ayakkabı dünyasında pek de bir karşılığı yok. Topuklu giymem gereken özel durumlar dışında ayakkabı konusunda tercihim her zaman rahatlıktan yana. Adidas en çok sevdiğim ayakkabılardan.

sonbahar-adidas-stansmith

Evet, benim sonbahar alışveriş listem çok kabaca bu parçalardan oluşuyor. Sizin listelerinizde neler var merak ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum! 🙂

 

 

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Comments 1
 • Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim 🙂 İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum,
  Ben eylül doğumlu değilim (temmuz:) ama sonbaharı bende çok severim ve hüzünden ziyade kısa sürmesi nedeniyle üzülürüm, sonbahar ilkbahardan hep daha hızlı biter çünkü 🙂
  Konudan sapmadan 😀 devam edeyim, bu tarz içten yazılarda kendimi tutamıyorum 😀
  Kapsül dolap aslında 30-40 parça bize yeterden ziyade bence daha fazlasına ihtiyaç duymamızın sebebinin sitemden (tüketim çılgınlığından) olduğunu gösteriyor, e daha sonra zaten ne kadarı bize yetebilir, kişisel sayımızı çıkartabiliyoruz, eskiden insanlar yaprak giyermiş 😀
  Ben yeni yeni bu sürece başladım:)
  Bu arada o kadar çok kıyafet eledim ki neredeyse yarısı gitti dolabımın:)
  Bu süreçte ise şu siteden oldukça yararlanıyorum bir bakın derim mutlaka;
  https://www.tarz2.com/
  İkinci el sitesi ama diğerleri ile kıyaslayıp tercih ettiğim bir sitedir inceleyince demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Aynı zamanda bağış seçeneği de mevcut tabii TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar…
  Bu benim nacizane önerimdi bir bakın derim 🙂
  Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :***

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.