9 home decor pieces to celebrate the arrival of spring

Happy Wednesday friends! How are you? My dear friend Zeynep kindly accepted to be a guest writer on my blog today. I have been following her blog for quite sometime and she is one of those people who inspires people with her beautiful photos. She compiled a great article about where to look for and what to expect when it comes to spring shopping.

So here she is! Hope you’ll enjoy her post as much as I do 🙂

Ready for spring shopping?

Hello all! It is now the perfect time for spring shopping, especially if you like floral designs and eager to bring some spring breeze to your place. Let’s have a look at the new season together, shall we?

Celebrate Spring

1. If you like this enamel mug with tiny little vegetables on it, Bonvagon is the right address. It can also be a very nice gift for those who enjoys flowers and gardens!
2. Here is another piece from Bonvagon! This is a mint color watering pot with a “Mum’s Flowers” slogan on it. You can use this pot as a vase too if you like.
3. This beautiful lantern with coral-shaped base will definitely suit your home style. You can shop it at Zara Home.
4. Hot summer days are right around the corner, meaning we are going to drink plenty of lemonade. This lemon printed tumbler also comes in a jug. You can find it HM Home stores.
5. Upcoming hot weathers will probably make us need one thing the most – this striped cool bag! It has an insulating foil lining so we can keep our food and drinks cold especially during long trips. Again HM Home.
6. Another favourite of mine is this seagrass basket! HM Home again.
7. This spring we can find floral patterns everywhere! At HM Home too of course 🙂 Here is a chiffon flower cushion cover that I love!
8. Tchibo has many many mugs which are all very alluring! This mug is one of them 🙂
9. And one final item on top of my shopping list; this gorgeous, floral patterned tablecloth! Available at Tchibo stores.

+++

Harika bir Çarşamba gününden merhaba sizlere! Nasılsınız bakalım? Bugün blogumda tatlı bir konuğum var. Blogunu uzun zamandır takip ettiğim sevgili Zeynep, gerek dekorasyon özelindeki yazıları gerekse çektiği birbirinden güzel fotoğraflarıyla pek çoğumuza ilham veriyor. Kendisi beni kırmadı ve sizler için harika bir yazı derledi; bahar alışverişine çıkmadan önce bu yazıyı okumayı ihmal etmeyin lütfen 🙂

Şimdi sizi Zeynep ile baş başa bırakıyor ve alışveriş listesindeki önerilerini en az benim kadar beğeneceğinizi umuyorum 🙂

Bahar alışverişine hazır mısınız?

Merhaba! Eviniz için bahar alışverişi yapma vaktiniz geldiyse, biraz çiçeklenmek, evinizde bahar havası estirmek istiyorsanız yeni sezonda neler varmış, birlikte göz atalım!

1. Neşeli, sebzeli emaye kupayı benim kadar siz de beğendiyseniz, adres Bonvagon! Çiçek ve bahçe sever arkadaşlarınız için de çok güzel bir hediye olabilir!
2. Üzerinde “Annemin Çiçekleri” yazılı mint rengi metal sulama kabı/vazo yine Bonvagon’da.
3. Bu zarif mumluk ise Zara Home fenerler kategorisinde. Ev stiliniz ne olursa olsun uyum sağlayacak güzellikte.
4. Önümüz sıcak yaz günleriyse, bol bol limonata içeceğiz demektir. Limon desenli bardağın bir de sürahisi mevcut.
5. Sıcak yaz günlerinde en çok ihtiyaç duyacağımız ürünlerden biri belki de HM Home’un bu soğutma çantası! İç kısmını websitesinden mutlaka incelemelisiniz. Özellikle yolculuklarda yiyecek ve içecekleri soğuk tutmada oldukça faydası olacaktır. Piknik için de kullanışlı.
6. İsmi Su Çayırı Sepet. Yine HM Home. Ve benim sezon favorilerimden!
7. Çiçek deseninden baharlık ürünlerin tümünde bolca göreceğiz 🙂 Çiçekli şifon yastık, HM Home
8. Tchibo her daim kupalarıyla aklımı çeliyor!
9. Çiçekli masa örtüsü de alınacak listemin ilk sıralarında. Tchibo’da!

Bir Cevap Yazın