Açık mutfak rafları

Ne zaman açık raflı bir mutfak fotoğrafı görsem, aklıma çocukluğumu geçirdiğim yazlık evimiz gelir. Çınarcık, yazdan yaza gittiğimiz bir yer olduğundan evin eşyası da göreceli azdı. Herşeyin daha sade olduğu, hayatın daha ağırdan aldığı günler yaşardık. 80’li yılların kalbimdeki yeri çok başkadır..

İnce uzun bir mutfağımız vardı. Kahverengi mutfak dolapları ile turuncu mozaikli duvar fayanslarının yarattığı kontrast, dönemin dekorasyon trendini çok net yansıtıyordu. İşte o mutfaktan aklımda kalan detaylardan biri de, mutfak dolaplarının hemen altında boydan boya ilerleyen açık mutfak raflarıydı. Rafların üzerinde, hali hazırda zaten ters duran bardaklar tozlanmasın diye yerleştirilmiş kağıtlar vardı. Kaseler, baharatlıklar, kahve fincanları da hep bu rafların üzerindeydi. Dolabın kapaklarına yetişemeyen boyum, parmak uçlarımda yükseldiğimde bu raflara erişebildiğinden raflarla aramda farklı bir bağ oluşmuştu. Bir de dedemin ara sıra o raflara sakladığı çikolataları bulmak paha biçilmezdi.

Açık raf sistemlerine duyduğum aşkın temeli o yıllarda atılmış olsa gerek 🙂

Bugün, mutfaklarda açık raf kullanımının en belirgin örneklerine İskandinav ve Provans tarzı dekorasyonda rastlıyoruz. Sadeliği ve doğallığı benimseyen bu iki dekorasyon tarzına, tüketim çılgınlığıyla savaştığımız bu çağda ayak uydurmak birazcık zor olsa da (lütfen evinizdeki tabak, bardak ve kase sayısına bir bakınız) doğru planlandığı takdirde son derece fonksiyonel ve bir o kadar da dekoratif neticeler almak mümkün. Peki nasıl?

İlk işimiz elimizdeki envantere bakmak olmalı. Gözümüzün önünde olmasını isteyecek kadar çok sevdiğimiz hatta bazen kullanmaya bile kıyamadığımız tabaklarımızı, kaselerimizi, kadehlerimizi ve fincanlarımızı bir kenara ayıralım. Buna, özel misafirlerimiz için büfenin dip köşelerinde sakladığımız 98 parça yemek takımlarımız da dahil 😉 Diğer yana da her gün kullandığımız tabak çanağımızı, bardaklarımızı, kavanozlarımızı koyalım. Burada önemli nokta şu; sergilemekten mutluluk duyacağımız parçaları belirlemek. Envanter tamamsa sıra rafları dekore etmeye geldi.

Rafları nereden bulacağım derseniz güvendiğiniz bir marangoz veya İkea imdadınıza yetişecektir. Tabi eğer mutfağınızı sıfırdan yaptırıyorsanız çok daha avantajlısınız; mimari danışmanlık alarak gönlünüze göre bir düzenleme yaptırabilirsiniz.

En az iki katlı bir raf sistemi kurmanızı önererek, düzenleme kısmı için ipuçlarına geçiyorum. Nispeten daha seyrek kullanacağınızı düşündüğünüz kıymetli takımlarınızı en üst rafa yerleştirin. Bu raf sizin baktıkça kendinizi mutlu hissedeceğiniz raf. Bu rafa mutfak eşyaları dışında hasır sepetler, cam şişeler ve yeşil bitkiler gibi dekoratif objeler de yerleştirebilirsiniz. Her gün kullandığınız tabakları (ve kaseleri, ve bardakları, ve kavanozları) ise daha kolay erişebileceğiniz en alt rafa koyun. Bu raf da sizin “hem şık hem fonksiyonel” rafınız. Tabak ve kaselerinizi renklerine göre gruplayarak yerleştirirseniz daha dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Ben pastel tonlara daha yatkın biriyim ama siz dilerseniz aralara kırmızı, sarı ve yeşil renkte dikkat çekici öğeler de ekleyebilirsiniz.

Bu arada evlerimizdeki tencere ve tavalar, her zaman fotoğraflardaki kadar şık ve havalı olamayacağından dolaplarla desteklenen bir raf sistemini kullanmak daha akıllıca olabilir. Bu sayede göz önünde olmasını istemediğiniz şeyleri dolapların içinde saklayabilirsiniz.

Açık mutfak raflarının güzelliğinden ve şıklığından bahsedip, dezavantajlarından bahsetmemek olmaz elbette. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız adım başı yeni bir inşaatla karşılaşıyorsunuz demektir. Hemen yan apartmanınız yıkılıyor olabilir veya karşı apartmanın temeli kazılıyor olabilir. Bu da önünü bir türlü alamadığınız dev bir toz yığını ile savaşmanız anlamına geliyor. Velhasıl özenle dizliğiniz tabak çanağı bu korkunç tozdan korumak zorunda kalabilirsiniz. Diğer yandan evde koşuşturan küçük bir çocuğunuz ya da kuyruğunu tatlı tatlı sallayıp pembe burnunu herşeye sokan bir köpeğiniz varsa ve raf sisteminiz de zeminden yukarı doğru çıkıyorsa, o çok sevdiğiniz şarap kadehlerinizin tuz buz olması an meselesi olabilir. Ve son olarak raflarda duran eşyalarınızı bir yandan da kullanacağınız için düzenlemeleriniz mütemadiyen bozulacaktır. Eğer dikkat etmezseniz dağınık ve düzensiz bir görünüme neden olabilirsiniz.

Açık mutfak rafları 1

Açık mutfak rafları 2

Açık mutfak rafları 3

Açık mutfak rafları 4

Açık mutfak rafları 5

Photo credit:
(1) Argyle Residence (2) A Modern Family Farmhouse in New York State (3) Le loft du fondateur de Tumblr à Brooklyn (4) Inspiration from House + Home (5) Pinterest

Comments 1

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.