Antre dekorasyonu için ipuçları

Yaklaşık 40 yaşında olan apartmanımızı yapan müteahhit, o döneme has bir mimari özellik olduğunu düşündüğüm (zira seneler evvel kendimize yeni bir ev ararken gezdiğimiz eski binaların neredeyse tamamında aynı durum söz konusuydu) geniş bir antre kondurmuştu evin girişine. Bir oda büyüklüğündeki bu antreyi ilk gördüğüm günü çok net anımsıyorum. Bizden önceki ev sahiplerinin, duvardan duvara kaplattığı portmanto, olanca korkunçluğuyla karşımdaydı. Bu kadar geniş ve ferah bir alan, bu denli kasvetli hale nasıl getirilirin cevabını almıştım.

Eve taşınır taşınmaz ilk iş o portmantoyu ortadan kaldırmakla başladık. Duvarları kese kağıdı-ayçekirdeği arası açık bir renge boyattık (Marshall’ın renk paletine şuradan bakabilirsiniz) ve mobilyaları da beyaz renkte seçtik. Gelen gidenin rahatça oturabilmesi için beyaz bir puf, onun hemen arkasına astığımız boy aynası, ayakkabılığın üstüne yerleştirdiğimiz yağlıboya tablo (ilerleyen dönemde bu tablo yerine Eray’ın hediyesi olan Sosyopix posterimiz geldi) ve annemden yadigar kilim de yerini bulunca antre dekorasyonumuz tamamlanmış oldu.

Bu süreçte benim işime yarayan ve sizin de faydalanabileceğinizi umduğum önerilerimi paylaşmak istiyorum:

1) Evet, biliyorum ki bir sürü ayakkabınız ve bir sürü montunuz/ceketiniz var. Bunları koymak için de portmantoya ihtiyaç olduğu aşikar. Ancak eğer antreniz küçük veya orta büyüklükteyse, tüm alanı kaplayacak bir portmanto yerine daha ufak bir model tercih edin. Mont ve ceketleriniz için yazlık-kışlık ayrımı yaparak, sadece mevsime uygun olanları antreye taşıyın, kalanları gardrobunuzda saklayın. Ayakkabılar için ise biz şöyle bir çözüm bulduk; evimizdeki küçük tuvaleti kapatarak bu alanı ardiye olarak değerlendirdik. Sizin de ikinci bir tuvaletiniz varsa bu seçeneği bir düşünebilirsiniz.
2) Mutlaka ayna kullanın. Aynalar bulundukları alanı daha geniş gösterir.
3) Tablolar, çiçek ve bitkiler, puflar veya sandalyeler daha şık ve sofistike bir görünüm elde etmek için idealdir. Son dönemde yükselen bir trend olan otantik halı ve kilimler de ortama zarafet katacaktır.
4) Duvar boyasının rengi en kritik konulardan biridir. Zaten küçük olan bir alanda koyu renk boya kullanırsanız, hem kasvetli hem de karanlık bir sonuç alırsınız. Işığı daha fazla yansıtan açık tonlar, ferah ve aydınlık bir görünüm için idealdir.

Antre dekorasyonu 01

Antre dekorasyonu 02

Antre dekorasyonu 03

Antre dekorasyonu 04

Antre dekorasyonu 05

{Photos: 1/2/3/4/5}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.