Banyo ve mutfaklarda metro fayanslar

İlk kez 1900’lü yıllarda New York’un tren istasyonlarında görücüye çıkan metro fayanslar, ta o yıllarda insanların dikkatini çekmiş ve evlerde de kullanılmaya başlanmış. Kolay temizlenebilmesi, lekelere karşı dirençli olması ve ışığı yansıtması nedeniyle özellikle banyo ve mutfaklarda günümüzde de sıklıkla tercih edilir hale gelmiş durumda.

Hem modern hem de retro bir görünüm elde etmek isterseniz metro fayanslara mutlaka bir göz atın derim.Farklı renk alternatifleri olmasına rağmen (gri, yeşil ve mavi gibi) benim tercihim kesinlikle beyaz fayanslardan yana. Beyaz renk, ortamı aydınlattığı için özellikle ülkemizde apartman boşluğuna bakmaya mahkum edilmiş banyoların karanlığı için en ideal renktir bence.

Metro fayanslarda, derz yani iki modül arasında kalan boşluğun ne renk  olduğu da görünümü direkt etkileyen unsurlardan biri aslında. Eğer derz rengi fayansın beyazlığına yakın bir tonda ise daha temiz bir görünüm elde etmek mümkün oluyor. Ama daha “metro” tarzı istiyorsanız, derz rengini koyu gri tonlarda hatta siyaha yakın yaptırabilirsiniz.

metro fayans
{Fotoğraf: lookslikewhite.com}

metro fayans
{Fotoğraf: popsugar.com}

metro fayans
{Fotoğraf: homedit.com}

metro fayans
{Fotoğraf: cushandnooks.blogspot.co.nz}

metro fayans
{Fotoğraf: popsugar.com}

Comments 2

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.