Bara dönüşen servis arabaları

Her ne kadar çok sık alkol tüketmeyen bir kişi olsam da kimi akşamlar Eray’la dizi izlerken, kimi zaman sevgili dostlarımızı misafir ederken ve kimi zaman özel kutlamalar esnasında birkaç kadeh şarabı keyifle içtiğim doğrudur. Ezgi aramıza katılmadan önce, annemden yadigar ahşap sehpamız bir nevi mini bar işlevi görüyordu. Sevdiğimiz şaraplar, yurtdışından dönüşlerde aldığımız afili içkiler hep bu sehpanın üzerinde duruyordu.  Ne zaman ki evin içinde fırıldak gibi dönen 2 yaşında bir oğlumuz oldu, kırılabilecek her türlü şeyi 100 cm’den yüksek yerlere taşımaya başladık.

Pek çok evli çiftin kelimenin tam anlamıyla “mecbur bırakılarak” satın aldığı yemek odası takımlarının baş tacı olan camlı büfeler, içki şişelerinin ve asla kullanılmadığı halde mutlaka alınmış likör bardaklarının nihai lokasyonu olsa da bizim evde o sevimsiz büfelerden yok çok şükür.

İkea’dan satın aldığımız ahşap dolabın en üst rafını uzun süre bu iş için kullandıktan sonra şimdilerde mini bar olarak da kullanılabilen servis arabalarına sarmış vaziyetteyim. Ezgi’nin etrafı pek kurcalamayan bir çocuk olduğu gerçeğine (ve böyle de kalacağı umuduna) tutunarak, şansımı deneyeceğim gibi görünüyor.

Peki servis arabasından mini bar nasıl yapılır? DIY konusunda epeyce yeteneksiz olduğum için arabayı yapmaktansa  almayı tercih ederim 🙂 Bu tür servis arabalarını nereden alabilirim derseniz; Crate and Barrel, İkea ve Mudo Concept mağazalarına bir göz atabilirsiniz. Arabayı aldıktan sonra veya hali hazırda bir araba varsa onu gün ışığına çıkartıp, üzerini ve katlarını nasıl kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Benim naçizane tavsiyem; azın öz olduğunu unutmamanız. Arabayı çok fazla detayla doldurursanız o kadar düzensiz görünecektir. Evdeki tüm içki şişelerini, tüm bardakları buraya sıralamanız gerekmiyor. Hoşunuza giden, anısı veya anlamı olan ve form olarak da dekoratif duran bir kaç şişe ve bardak yeterli olacaktır. İçki hazırlamak için gerekli ekipmanları (buz kovası, shaker, süzgeç gibi) da kullanabilirsiniz.

Servis arabasının duracağı yere bağlı olarak – misal arkasında bir duvar varsa – tablo ve fotoğraflar gibi görsel öğelere de yer verebilirsiniz. Tüm diğer dekoratif düzenlemelerde olduğu gibi burada da taze çiçekleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kitaplar, minik heykeller, tepsiler ve lambalar da bu mini barın çok daha şık görünmesini sağlayacaktır.

bar cart 1

bar cart 2

bar cart 3

bar cart 4

bar cart 5

Photo credit:
(1) My summer pillow picks from Stuck On Hue and a giveaway (2) Women & Whiskies: A Bar Cart Giveaway (3) How to make your bar cart beautiful (4) Inspiration: 7 ways to decorate a bar cart (5) Lucite bar cart

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.