Currently loving: Upholstered headboards

My current favourites are all about bedrooms, upholstered headboards in particular! They look so chic and stunning and add serious impact to the bedroom for sure but if you dont want to compromise on quality you will notice that they are so prohibitively expensive. So I have been thinking whether I should get one for my home, whether it will be worth it or not.

Unlike the variety of options in overseas, upholstered headboards are pretty limited in Turkish market. I have checked many brands like IkeaCrate and Barrel, Enza HomeLazzoni and finally some Turkish online stores such as DekorazonEvmanya and Altıncıcadde. However I couldnt find anything for my taste.

So I started to feel closer and closer to the idea of custom made option which is honestly the only choice I have if I dont want to pay around 2.500 USD for an upholstered bed. I said “bed” because I have an Ikea model which has the bedhead already attached to the bed, so I will probably need to replace the one I own 😢 And yeah, I am talking about that gorgeous Crate and Barrel model in anthracite color.

If you’d like to add a bit of luxury to your bedroom, you should definitely check out upholstered headboards. And if you can find an option (Turkish brands only) that looks smilar the photos down below, please leave me a comment under this post 😇

+++

Bu aralar en çok sevdiğim şeyler hep yatak odaları ile ilgili, özellikle de kumaş yatak başlıklarıyla. Bu tür yatak başlıkları gerçekten muazzam şık görünüyorlar ve yatak odasında farklılık yarattıkları kesin. Fakat kaliteden ödün vermek istemiyorsanız, fiyatları da bir anda artıveriyor. Haliyle bir süredir düşünüp duruyorum, yatak odamıza bir tane alsam mı, acaba değer mi değmez mi diye.

Yurtdışında bulabileceğiniz envai çeşit modelin aksine Türkiye piyasasında seçenekler bir hayli kısıtlı. Ikea, Crate and Barrel, Enza Home ve Lazzoni gibi mağazaların yanı sıra Dekorazon, Evmanya ve Altıncıcadde gibi online mağazaları da tavaf ettiğimi söyleyebilirim. Fakat içime sinen bir model hala bulamadım. Hal böyle olunca ister istemez özel üretim seçeneği daha cazip gelmeye başladı benim için. En nihayetinde bir yatağa 8.500 TL ödemek istemiyorum çünkü. Yatak dedim evet, çünkü mevcutta Ikea’nın modellerinden birini kullanıyoruz ve bu modelin yatak başı yatağın kendisine sabitlenmiş durumda, dolayısıyla bunu değiştirip yeni bir tane almamız gerekecek 😢 Ve evet, Crate and Barrel’ın o harika Tate model antrasit renkli yatağından bahsediyorum.

Siz de yatak odanıza biraz lüks görünüm katmak istiyorsanız, kumaş yatak başlıklarına mutlaka bir göz atın. Ayrıca aşağıdaki fotoğraflarda yer alan modellere benzer bir seçenek bulursanız, bu blog yazımın altına lütfen ama lütfen yorum bırakın 😇

Some of my favourite upholstered headboards

upholstered headboards 1
upholstered headboards 3
upholstered headboards 6
upholstered headboards 8
upholstered headboards 5
upholstered headboards 4
Photos: 1/2/3/4/5/6

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Comments 2
  • Uff çok pahalıymış Burcu! Senin beğendiğin yatağı gördüm, çok şık gerçekten.. Fakat işte insan daha bir uygunu olsa istiyor.. Acaba bu modeli yaptırabileceğin bir mobilyacı olsa daha mı iyi olurdu?

    • Canım Zeynep, çok pahalı gerçekten de 🙁 Dediğin gibi en kötü bir mobilyacı bulup, resimleri gösterip, ona göre yaptırmak daha ekonomik olacaktır.. Bakalım 🙂 Çok teşekkürler yorumun için

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.