Decorating with fresh flowers

decorating with fresh flowers 4

Happy Thursday friends! Is it spring yet? No? Damn. I feel like my mood is heavily dependant on the weather, so when it’s raining or when the weather is just gloomy, life becomes barely tolerable. There are only a few things that can demolish my depression and one of which is a few bouquets of fresh flowers. Seriously, who doesn’t instantly feel a little happier and brighter when they see colourful fresh flowers?!

Back in the days, when we were living in our previous neighbourhood, we used to have a florist on our road. It always felt so good  to check in every few days to see what she had. Unfortunately this new area we live in lack a proper local florist so eventually I have to give up my long-loved routine and started ordering online. When I order online, I usually have a big bundle of pink or purple coloured flowers. Garden hyacinthies are my second favourite if they are in season.

I believe that fresh flowers play a huge part in home decoration. Whenever you feel like your place has become dull or when you are so eager to make big alterations to a specific room, a colorful bloom is more than enough to make a huge difference. That’s what I usually do at least. Instead of making major renovations, I buy some fresh flowers. And it works because when you are trying to arrange the bouquets, you start to re-decorating the surrounding areas as well and this usually ends up with pretty good results. Believe me, you can achieve small accomplishments by simply decorating with fresh flowers on your coffee table, makeup desk or bedside table.

Are you a fan of fresh flowers too?

+++

Herkese merhaba! Sonunda bahar geldi mi? Gelmedi mi?! Lanet olsun 🙄 Haleti ruhiyem hava durumuna oldukça bağımlı olduğundan, eğer yağmur yağıyorsa veya kasvetli bir hava varsa, hayat bir anda çekilmez bir hal alıyor. Böyle durumlarda keyfimi yerine getirebilecek şeyler bir elin parmaklarını geçmiyor olsa da benden size bir tüyo; taze çiçekler! Gerçekten de renkli bir buket karşısında kim daha mutlu ve daha aydınlık hissetmez ki?

Bir önceki mahallemizde, evimizin neredeyse hemen köşesinde bir çiçekçi vardı. Ne zaman fırsat bulsam o çiçekçiye gider, neler var neler yok diye bakınırdım. Yeni muhitimizin temel eksiklerinden biri maalesef ki çiçekçiler, etrafta doğru düzgün bir çiçekçi yok. Bu yüzden de bir zamanlar büyük bir keyifle yaptığım çiçekçi ziyaretlerimden vazgeçmek ve online sipariş vermek zorunda kalıyorum çoğu zaman. Ya da farklı bir muhite gidiyor, oradan alıyorum çiçeklerimi. Genelde de kocaman bir buket pembe (ya da mor) çiçeklerle dönüyorum eve. Bahçe sümbülleri de çok sevdiğim çiçekler arasında (elbette sümbül sezonu geldiğinde).

Taze çiçeklerin, ev dekorasyonunda büyük bir rol oynadığına inanan biriyim. Evinizin sıkıcı bir hale geldiği zamanlarda ya da büyük değişikliklere ihtiyaç duyduğunuzda, hemen o büyük değişikliklere girişmek yerine evinizin atmosferini bir anda değiştirecek renkli & canlı çiçekler almanızı öneririm. Ben genelde böyle yapıyorum en azından, ve inanın bana kesinlikle işe yarıyor! Çiçeklerinizi düzenlerken, çevresinde bulunan diğer öğeleri de değiştirmeye başladığınız için bir anda harika sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Sadece taze çiçeklerle kullanarak kahve sehpanızın üzerini, makyaj masanızı veya yatağınızın yanındaki komidini tamamen değiştirmeniz mümkün.

Peki siz de taze çiçekleri seviyor musunuz? Ve nerelerde kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum!

decorating with fresh flowers 2

decorating with fresh flowers 7

decorating with fresh flowers 1

decorating with fresh flowers 6

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.