Dekorasyonda 2016 yaz trendleri

Güneşli günlere kavuşmamız ve bahar dallarının açmasıyla kışın yükünü üzerimizden attık. İçimizde bir kıpırtı, bir heyecan var artık. Baharın gelişiyle yükselen enerjimiz, önümüzdeki yaz aylarının bir ön provası adeta.

İçimizdeki bu enerji, dekorasyona bakışımıza da yansıyor. Daha canlı renklere gidiyor benim elim; pembelere, morlara, yeşillere, mavilere. Kış aylarına oranla çok daha fazla çiçek alıyorum eve. Yavaş yavaş halıları kaldırıp, parkeleri gün ışığıyla buluşturuyorum. Ezgi’nin mutlu çığlıklar eşliğinde yalın ayak koşturmasına izin veriyorum. Bir çocuğun gülen gözleri kadar güzel bu havalar.

2016 yazının dekorasyon trendlerine baktığım zaman renkler konusunda yanılmadığımı görüyorum. Pembeler, maviler, çiçek desenleri ve altın detaylar önümüzdeki birkaç ay evimizin pek çok köşesinde yer bulacak.

Pembe kuarz ve dingin mavi

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

Pantone tarafından yılın renkleri olarak seçilen pembe kuarz ve mavi, her ikisinin de yumuşak tonlarda olması sebebiyle ister oturma odası olsun, ister yatak odası ve hatta bebek odalarında bile sıklıkla tercih edileceğe benziyor. Pembenin verdiği sıcaklıkla ve mavinin yarattığı serinlik hissinin aynı anda kullanılabilmesi dekorasyonda hoş bir denge sağlıyor. Bu ikilinin sağladığı bir diğer avantaj da diğer pek çok renkle de bir arada kullanılabilir olması.

Çiçekli desenler

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

Çiçekli desenler yeni bir trend değil aslında. Uzun yıllardır, bahar ayının beraberinde getirdiği çiçek motiflerini dekoratif parçalarda ve aksesuarlarda (yastıklar gibi) görmeye alışkınız. 2016 yazında ise bu desenleri sadece yastıklarda değil döşemelik kumaşlarda da göreceğiz. Üst fotoğraftakine benzer bir koltuk – veya iskemle – varsa yeriniz yatak odasında harika duracaktır.

Marin etkisi

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

Tıpkı çiçekli desenlerde olduğu gibi koyu maviler de yaz aylarının geri dönüş yapan trendlerindedir. Özellikle beyaz çizgili desenlerle tam bir denizci havası eser evlerde. 2016 yazında ise yeni bir akımla karşı karşıyayız. Koyu maviler ve lacivertler bu yıl, beyaz çizgili desenlerden ziyade çiçekler ve geometrik motifler gibi farklı dokularla kombinlenerek kullanılacak.

Altın detaylar

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

Dekorasyonda altın rengin yükselişi dur durak bilmiyor. Gerçekten de, evinize zarif ve ihtişamlı bir hava katmak için altın detaylı aksesuarlar kullanmaktan daha iyi bir yol yok. Bu yaz, oturma odası tasarımlarının pek çoğunda altın detaylarla karşılaşacağız. Sehpalar, yemek masaları ve konsollardan tutun da aynalar, vazolar, mumluklar gibi dekoratif öğelerin pek çoğunda göreceğimiz bu metalik renk, ev dekorasyonunun yaz dokunuşuna yeni bir ışık ve zarafet getirecek.

Siyah ve beyaz

2016 yaz trendleri

2016 yaz trendleri

Siyah-beyaz kombinasyonundan daha klasik bir görünüm yoktur sanırım. Bu iki nötr ton, kullanıldığı alanlarda sakin ve dengeli bir his yarattığı gibi yaz aylarının iddialı renklerinden pek de hoşlanmayanlar için harika bir alternatif oluşturuyor. Bu tarzdan hoşlananlar “Dekorasyonda monokrom yaklaşımlar” yazıma da bir göz atabilir.

Photo credit:
(1) Pantone colour of the year {rose quartz + serenity} 2016 (2) Ideas for bringing Pantone colors of the year rose quartz and serenity into your home (3) Starting an Accessory Business on $2,000 (4) Pinterest (5) Pinterest (6) Greenfield Hill (7) At home with Gray Malin (8) Coastal prep in the Pacific Palisades: Entry, living & dining (9) Oh My Dear Blog’s favourite Ikea DIY round-up! (10) Living kitchen with strong black accents (11) Pinterest

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.