Evde bitki yetiştirme sanatı

Uzun zamandır aklımda olan fakat bir türlü elimin gitmediği konulardan biri; evde bitki yetiştirmek. Salatanın içine eklediğiniz naneyi, kekiği ve fesleğeni kendi bahçenizden toplamanın (bahçe derken 2 santimetrekarelik balkondan bahsediyorum) keyfi inanılmaz olsa gerek. Bu işe bir kez soyunanların neden ısrarla kendi meyve/sebzesini yetiştirdiğini anlamak zor değil; o küçücük balkonda, fesleğen dallarınız ilk kez filizlendiğinde yaşadığınız gurur başka türlü birşey çünkü.

Evde bitki yetiştirmenin hayatınıza getireceği yenilik tartışılmaz, fakat aynı zamanda bu bitkiler harika birer dekorasyon unsuru. Mis gibi kokmaları dışında, sadece yarattıkları görsel şölen için bile bu işe girilebilir. Özellikle ahşap dokular ile yan yana geldiklerinde kesinlikle muhteşem görünüyorlar.

Günün sonunda yapmanız gereken çok basit:

Bitkinizi seçin

Yemeklerde kullanılan bitkilerin çoğu, kapalı alanlarda da gayet güzel netice verir. Yine de pencere pervazınızda hangilerini tutmak istediğinizle ilgili bir karar vermeniz gerekebilir. Frenk soğanı ve nane ile başlamak iyi birer seçenek olabilir çünkü bu bitkilerin her ikisi de çok da fazla ışığa ihtiyaç duymazlar. Kekik, maydonoz, biberiye ve fesleğen de yemeklerinize taze yeşillik kullanmak için idealdir. Fakat bu bitkilerin yetişme koşulları birbirinden farklılık gösterebilir; mesela kekik çok fazla güneş isterken biberiyede çok az su kullanmak gerekir.

Yerinizi seçin

İç mekanlarda yetişen bitkiler, bina dışı besinlere de ihtiyaç duyarlar. Evde bitki yetiştirmenin en önemli tarafı, doğru ışığı yakalayabildiğiniz bir yer seçmektir. Örneğin nane, nispeten daha gölgeli yerde yetişirken, kekik gibi bitkiler en az 6 saatlik güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Saksınızı seçin

Gelelim saksı seçimine. Şunu baştan söylemek gerekir; yeşilliğinizi öldürmenin en kolay yolu onu çok fazla sulamaktır.  Bitkiler esasen çok fazla suya ihtiyaç duymazlar; dolayısıyla da kurumadıkları müddetçe onları sulamanız gerekmez. Yapılan diğer bir hata da kötü bir su tahliyesidir. Bitkilerinizi su geçişini kolaylaştıran saksılar içine ekerseniz başarılı olmamanız için herhangi bir sebep kalmamış olur. Unutmadan; eğer her bir saksıya birden fazla bitki ekecekseniz ekstradan yere ihtiyacınız olacaktır.( 25 santimlik bir saksı, 3 bitki için yeterli olacaktır)

Bitkileri ekme vakti!

İyi bir saksı toprağı, sağlıklı bir bahçe yaratmak için gereklidir. Saksılarınızı,yüzeyden 7 santimetre kalacak şekilde toprakla doldurun, küçük birer delik açın ve ekme işlemini tamamlayın. Kökleri biraz toprakla kapladıktan sonra ilk suyunuzu verebilirsiniz. Ve ta da! Taptaze ve evde yetişmiş bitkiler kullanıma hazır 🙂

indoor herb garden 01

indoor herb garden 02

indoor herb garden 03

indoor herb garden 04

indoor herb garden 05

{images via 1/2/3/4/5}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.