Five tips to liven up your living room

Hello and welcome to yet another episode of interior design series of mine 🙂 Now, it’s a fact that everybody needs a change every now & then. However when it comes to interior design, we usually find it hard to pursue that change because most of the time we don’t know where to start. So let me bring you the greatest news; it’s not that difficult to make your surroundings look fresh and beautiful.

Today I have five tips from shuttercraft.co.uk for you to liven up your living room. If you’re ready, let’s start!

+++

Herkese merhaba! Ufak bir değişiklik yaparak blog yazılarıma İngilizce/Türkçe devam etmeye karar verdim 🙂 Sürç-i lisan eylersem affola diyor ve hemen konuya giriyorum. Kabul etmek gerekir ki herkesin arada bir değişikliğe ihtiyacı vardır. Saçımızı, kıyafetlerimizi, hatta evimizi değiştirmek isteriz sürekli. Konu iç dekorasyon oldu mu, bu değişimi başarma konusunda biraz çekimser oluruz. Çünkü genelde nereden başlamamız gerektiğini bilemeyiz.

Bugün sizlerle yaşam alanlarınızı canlandıracak beş öneri paylaşacağım. Hazırsanız, başlıyorum!

salonbitkileri
Photo: www.loloirugs.com/hanover

GREENERY/BİTKİLER

It’s no surprise; my first tip has to be greenery! Whether it’s a palm plant or simply a cactus, greenery adds so much to interiors. If you choose wisely, your plants will survive both in summer and winter time (In my case, these are mostly cactuses). In my home, I have four pairs of cactuses and one rubber plant which I am trying to take care of :))

İlk önerimin bitkiler olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek 🙂 Ikea‘da bulabileceğiniz palmiye bitkileri veya küçücük bir kaktüs bile, ortamı bir anda güzelleştirmeye yetiyor. Doğru seçim yaparsanız, yaz-kış solmayacak bitkiler de bulabilirsiniz. Benim durumumda bu bitkiler kaktüsler oluyor, neden çünkü bakımı en kolay olanlar bunlar 🙂 Şu an evimizde dört tane kaktüs ve bir tane de yaşam mücadelesini sürdüren kauçuk ağacı var 🙂

ortasehpa
Photo: www.apartmenttherapy.compippadrummond.com/interior

TABLETOP/MASA ÜSTÜ

My second tip is re-organizing your coffee table/side table. You will feel the ultimate change all at once! You might add a tray, a couple of design books, a candle (must-have!) and some fresh flowers. A little souvenir perhaps, which will remind you of a holiday you spent with your husband or kid(s). I also like the idea of hiding certain things away (like remote controls or matchbooks) in a gold/glass box.

Sizler için ikinci önerim, orta sehpanızı (veya yan sehpanızı) yeniden düzenlemeniz. Odadaki değişimi hemen hissedeceksiniz. Sevdiğiniz bir tepsi, birkaç tasarım kitabı, mumlar (olmazsa olmaz!) ve taze çiçeklerle dekore edebilirsiniz masa üstünüzü. Bunun dışında, eşinizle veya ailece çıktığınız bir tatilden hatıra eşyalar da kullanabilirsiniz. Bunun dışında, benim de çok sevdiğim bir yöntem olan, uzaktan kumanda ve kibrit kutusu gibi ortada görünmesini istemediğiniz nesneleri, altın ya da cam bir kutu içinde muhafaza edebilirsiniz.

örtüler
Photo: Pinterest

COZINESS/SICAKLIK

Autumn or winter is the perfect season to reveal your blankets or throws; which are my favorite decorative items.  This will help you with elevating the look of your room and adds so much coziness to it. You can combine different textures and pattern to suit your taste.

Benim de en çok sevdiğim dekoratif eşyalardan olan ve yaz boyu bir yerlere sıkıştırdığınız battaniye ve pikelerinizi çıkartmak için en ideal mevsim sonbahar veya kıştır. Battaniyeler – ya da pikeler – odanızın görünümünü bir anda yükseltir. Aynı zamanda sıcak ve samimi bir ortam da sunarlar. Zevkinize hitap edecek farklı kumaş ve modelleri bir arada kombinleyebilirsiniz.

sepetler
Photo: instagram.com/lifeonvirginiastreet

ORGANIZATION/DÜZENLEME

Let’s be honest; organization is something we lack most of the time. We need to store certain things to keep the room looking organized and tidy. So how about a pretty basket to store our blankets or cushions in a more decorative way? This will also add something pretty to the room. You can find different options at Zara Home, Crate and Barrel or Ikea.

İtiraf edelim; derleyip toparlamada daha doğrusu düzenleme konusunda çoğu zaman başarısız oluyoruz. Oysa ki yaşadığımız alanın düzenli görünebilmesi için bazı eşyalarımızı depolamamız gerekir. Benim en çok sevdiğim depolama çözümü sepetlerdir. Odaya çok daha dekoratif bir hava katarlar ve güzelleştirirler. Zara Home, Crate and Barrel ve daha uygun fiyatlı seçenekler için Ikea‘ya göz atabilirsiniz.

lambalar
Photo: www.musa.md

LIGHTING/AYDINLATMA

And finally here is lighting! I have mentioned many times before, I love lamps! Especially table lamps. Having a couple of lamps in a room (whether it is a floor lamp or desk lamp) completely change the ambiance of a room. Take a look at this amazing lamp for example (pointing to the photo above), the green base and the white shade are simply the perfect fit for any room!

Ve son olarak geldik aydınlatmaya! Daha önce defalarca bahsettiğim gibi lambaları çok seviyorum. Özellikle de büfe ya da yan sehpa üzerine konanları. İster yer lambası, ister masa lambası olsun, odanız için seçeceğiniz birkaç lamba ile odadaki atmosferin tamamen değiştiğini göreceksiniz. Fotoğraftaki lambaya bakın mesela; yeşil tabanı ve beyaz şapkası ile herhangi bir odaya mükemmel uyum sağlayacaktır.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.