Home ofis çalışanlar için dekorasyon önerileri

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle insanlar artık işlerini ofise gitmeden de yapabilir hale geldi. Kurumsal firmalarda çalışanlar için sürekli olmasa da özellikle kendi işini kuran girişimcilerin ilk etapta home ofis çalıştıkları bir gerçek. Benim çevremde de bir çok kişi, kendim de dahil, ya home ofis çalışıyor ya da bunun hayalini kuruyor. Tası tarağı toplayıp daha yaşanabilir bir şehre gidip işini mobil sürdürenlerin sayısı hiç de az değil.

Evden çalışmak her ne kadar rahat görünse de zorlukları da yok değil. İş ortamındaki disiplini evde yakalamak bazen mümkün olmayabiliyor, özellikle de henüz kreş yaşına gelmemiş küçük bir çocuğunuz varsa 🙂 Çocuğunuz olmasa bile dikkatinizi dağıtacak pek çok şeyle karşılaşmanız mümkün.

Herşeyden önce kendinize bir çalışma alanı yaratmanız, varsa imkan çalışma odası ayırmanız çok önemli. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, ilham alacağınız bir ortam hazırlamanızı öneririm. Renkler (pastel tonlar veya canlı renkler) ve dokuların (ahşap veya metal eşyalar) yanı sıra dekoratif öğelerle (sevdiğiniz fotoğraflar, taze çiçekler, bitkiler, kitaplar) zenginleştireceğiniz bir çalışma alanı herşeyden önce sizi mutlu edecektir. Mutluluk da verimliliğin temel yapı taşı değil midir?

Son dönemde benim bilhassa hoşuma giden şeylerin başında, aşağıdaki fotoğraflarda da örneklerini görebileceğiniz galeri duvarlar var. Dilerseniz fotoğraflarla dilerseniz posterlerle veya her ikisini de kullanarak yaratacağınız bu tür görsel düzenlemeler kesinlikle ilham verici. Çiçekler her daim favorim olmaya devam ediyor. Çalışma masanızda mümkünse taze çiçekler ya da bakımı daha kolay olan kaktüs ve benzeri bitkiler kullanın.

Kimi insan kalabalık bir masada çalışamaz; mesela benim eşim onlardan biri. Böyle bir durumda, masanın üzerinde olabildiğince az eşya tutup, çekmecelerden veya duvar raflarından faydalanmak bir çözüm olabilir. Kimileri de herşeyin elinin altında olmasından hoşlanır; mesela benim gibi 🙂 Bu durumda da masa düzenleyicilerden yararlanmak iyi bir fikir olabilir. Defterlerinizi, kalemlerinizi, diğer kırtasiye malzemelerinizi bir arada tutacak düzenleyiciler için Muji ve İkea’ya bakabilirsiniz.

İlham alabileceğiniz diğer öneriler için Pinterest’teki Work Space panoma da bir göz atabilirsiniz.

home office çalışma alanları 1

home office çalışma alanları 2

home office çalışma alanları 3

home office çalışma alanları 4

home office çalışma alanları 5
home office çalışma alanları 6

home office çalışma alanları 7

home office çalışma alanları 8

Photo credit:
(1) white, wood, poodle (2) Pinterest (3) 5 ways Dabito made his small living room awesome (4) Ask Amanda: You don’t need t know everything to be successful
(5) Pinterest (6) Spring has sprung (7) Hannah Blackmore Photography (8) Fizz56 Dream Room Makeover: Winner’s Home Tour

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.