İlham aldıklarım | No.10

Bu aralar iniş ve çıkışlarla dolu günler yaşıyorum. Kısa süre önce vedalaştığım anneannem, geride çocukluğuma dair onlarca hatıra bıraktı. Sık sık çocukluğuma geri dönmem, o günleri özlemle anmam bundandır. Her ne kadar, onun artık daha huzurlu olduğuna inandırmak istesem de kendimi, hayatıma bunca anlam yüklemiş bir insanı arkamda bırakmam kolay değil. Ve işte tam da bu nedenden, bu hafta ilham aldıklarım, anneannemin dekorasyona bakışına bir nevi saygı duruşu niteliğinde..

ilham aldıklarım - 260420171

Modern çizgilerle bir arada kullanılarak eklektik bir görünüm sunması sebebiyle yeniden popüler hale gelen el dokuma halılar, anneannem için bir evin olmazsa olmazıydı. Salonu süsleyen antika mobilyaların ve yemek masasının hemen altından göz kırpan o halılar, her bahar döneminde silkelenir ve kaldırılırdı. Bizi ahşap parkelerle bir anda baş başa bırakan bahar ayları ne zaman geçip gider, biz de yeniden kavuşurduk halılarımıza.

ilham aldıklarım - 260420172

Anneannemin uzun süre yaşadığı Teşvikiye’deki evinde, tıpkı bu fotoğraftaki gibi yüksek tavanlar vardı. Yerdeki balık sırtı parkeler, bembeyaz kartonpiyerler ve o yüksek tavanlar, biz aile fertleri için inanılmaz bir ferahlık hissi yaratırdı. Benim yüksek tavanlı evlere hayranlığım da işte o dönemden kalma.

ilham aldıklarım - 260420173

Bakır, gümüş ve altın objeler anneannemin hayatında önemli bir yere sahipti. Bunların her birini, birlikte veya ayrı ayrı dekoratif amaçlı kullanırdı. Kimi zaman fotoğraf kareleri ile birlikte, kimi zaman annemin çizdiği illüstrasyonlarla raflarda yerini bulurlardı.

ilham aldıklarım - 260420174

Bir dönem banyo ve balkonlarda görmeye alışkın olduğumuz retro yer karoları şimdilerde yeniden hayatımızda. Çocukluğumla ilgili en net anılarım arasında yer alan bu karolardan, Çınarcık’taki yazlık evimizin balkonunda da vardı. Yaz ayları boyunca çıplak ayaklarla koşturduğum o balkonda, gönül isterdi ki Ezgi de koşturabilsin. Hayat işte..

ilham aldıklarım - 260420176

Alçak gönüllü olmayacağım, anneannem tanıdığım en zarif kadındı. Onun bu zarafeti, sofrasına itinayla dizdiği tabaklar, çatal kaşıklar ve diğer sunum malzemelerine de yansırdı. Mavi-beyaz tabak takımları, bütün bayram yemeklerinde olanca güzelliği ile sofrada yer bulurdu ve benim de gizliden gizliye sahip olmayı arzuladığım yegane şeylerdi.

Images via 12345

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.