İskandinav tarzı ev dekorasyonu

Yıl bitmeden İskandinav yarımadasına ziyaret planımız biraz daha netleşirken, kendimi bölge insanının evlerini nasıl dekore ettiğine adamış bulunuyorum. İskandinav tarzı dediğimizde hemen hemen hepimizin aklına beyaz rengin domine ettiği sade tasarımlar gelir.

Malum İskandinav ülkeleri yılın büyük bir kısmını soğuk hava şartlarına maruz kalarak geçirir. Soğuk ve karanlık geçen günler, aydınlığa hasret kalan insanların evin her köşesinde beyaz rengi baskın bir şekilde kullanmasına neden olmuş. Ancak beyazın tek başına kullanımının soğuk bir görüntü yaratacağını farketmiş olsa gerekler ki ahşabın sıcaklığını da işin içine katmışlar. Böylece hem sıcak hem de sade bir tarz yaratmışlar.

Sizler de evlerinizde İskandinav tarzı bir atmosfer yaratmak isterseniz; beyaz ve ahşap öğelere yönelin. Aksesuarlarda gri ve siyah renkler de bu tarzın en önemli detaylarından. Ortama biraz renk katsın düşüncesiyle aykırı renklere sakın yönelmeyin. Yok illa renk olsun derseniz uçuk pembeler, maviler kullanabilirsiniz. Renk kadar önemli bir başka şey ise sadelik; deli kızın bohçası gibi doldurmamak lazım alanı. Endüstriyel lambalar ve zeminde de tüylü veya geometrik desenli halılar kullanırsanız bu iş tamamdır.

İskandinav tarzı salon
{Fotoğraf: Pinterest}

İskandinav tarzı ev
{Fotoğraf: planete-decor.fr}

İskandinav tarzı dekorasyon
{Fotoğraf: Pinterest}

İskandinav tarzı dekorasyon
{Fotoğraf: hegeinfrance.com}

İskandinav tarzı mutfak
{Fotoğraf: 79ideas.org}

İskandinav tarzı bebek odası
{Fotoğraf: elledecoration.se}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.