İskandinav tarzı kır evi

Ülkenin hali içler acısı, moraller bozuk, herkesin dilinde “gitmek” var artık. Zihnimi dağıtmak için internette geziniyorum, gezindikçe daha da çok gitmek istiyorum. Mutlu olmayı istiyoruz, huzurlu günlerin hayalini kuruyoruz, korkmadan özgürce yaşamak istiyoruz. Çok mu?

İsveç’in 25 kantonundan biri olan ve Baltık Denizi’nin en büyük adası Gotland’daki bu evi görünce, tamam dedim, gidiyoruz! {ah keşke}

İskandinav mimarisi 1

İnsanın nefesini kesen güzellikteki bu minimalist kır evi, rustik ve modern dokuların ne kadar da uyumlu olabildiğinin en net örneği bence. Evin iç dekorasyonu, ev sahibinin mobilya seçimi ve kişisel dokunuşları, adanın pastoral atmosferiyle mükemmel bir biçimde harmanlanmış. Yuvarlatılmış pencereleri, kalın duvarlar ve kirişleriyle 18. yüzyıl tarzı mimariye sahip ev, orijinal yapısına sadık kalınarak, daha modern çizgiler taşıyan Nordik tarzda renove edilmiş. Kireç beyazı duvarlar, ahşap paneller ve taş zeminler, evin aslıyla uyumlu bir atmosfer yaratmış. Ekseriyetle mutfak ve banyolarda yapılan modern güncellemelerde bile evin bütünüyle uyum sağlaması için bej, gri ve beyazdan oluşan bir renk paleti tercih edilmiş.

İskandinav mimarisi 2

Bu minimalist İskandinav evine bakarken elimde olmaksızın hayallere dalıyorum. Bir yaz günü bahçede kahvaltı yaptığımızı hayal ediyorum mesela, Ezgi’nin çimenlerde koşturduğunu.. Ya da karlar altında kalmış manzaraya nazır kahve içip dostlarımla sohbet ederken buluyorum kendimi birden.

Ne huzurlu, ne mutlu ve keşke..

İskandinav mimarisi 6

İskandinav mimarisi 4

İskandinav mimarisi 3

İskandinav mimarisi 5

İskandinav mimarisi 7

İskandinav mimarisi 5

{Photos: Emma Jonsson Dyssell – Architecture: Fantastic Frank}

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.