Koyu renk duvarlar

Bugüne kadar hep beyaz duvarların ortama ne kadar ferahlık kattığından, ışığı ne kadar iyi yansıttığından bahsettim durdum. Beyaza boyanmış duvarların aydınlatıcı etkisine inancım sonsuz olsa da başka bir trend olan koyu renk duvarlardan da bahsetmek istiyorum. Genel olarak kasvetli bir görünüm yarattığı için insanların evlerinde tercih etmekten çekindiği bu trend, doğru uygulandığı takdirde koyu renk duvarların da ışığı çekmesi mümkün aslında.

Diyelim ki salonunuzu siyah, lacivert, gri veya yeşilin en koyu tonlarından birini tercih ederek boyadınız. Salondaki diğer öğelerin – parke veya halının, ya da mobilya ve aksesuarların, benzer şekilde koyu tonlarda olmamasına dikkat etmelisiniz. Mesela zeminde daha sıcak tonlara sahip ahşap malzemeler kullanırken, koltuklarınızı beyaz, açık gri veya krem rengi tercih edebilirsiniz. Işıklandırmayı altın veya bakır renkli lambalarla yapabilir, duvarlarınıza açık renklerin ön plana çıktığı tablolarla renklendirebilirsiniz.

Koyu renk duvarlar yatak odalarında da güzel bir seçenek bence. Koyu rengin beyaz nevresimlerle yarattığı kontrast, beyaz tavanın da etkisiyle odaya ferah bir görünüm katar. Zeminde beyaz tonlarda bir halı ve birkaç canlı renklerde aksesuar ile de benzer bir kontrast yakalayabilirsiniz.

dark walls 01

dark walls 02

dark walls 03

dark walls 04

dark walls 06

{Photo credit: 1/2/3/4/5}

Comments 2
  • yine hepsi nefis. fotoğrafların birindeki halının bizim evde olması beni nasıl gururlandırdı anlatamam. hepsine iç geçirerek bakarken AAA BİZDE VAR diye mutlu oldum ehe!

    • Fakat sen zaten çok zevkli bir insansın, bu tesadüfe hiç şaşırmadım desem? :))

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.