Küçük balkonlar için dekorasyon önerileri

Çocukluğumla ilgili en net anılarımdan biri de balkonda geçirdiğim oyun saatleriydi. Şanslıydım; çünkü boydan boya uzanan kocaman bir balkonumuz vardı. Bana oyun alanı olması dışında, aile fertlerinin de zaman geçirdiği güzel bir balkondu bu. Mesela anneannemin pişirdiği harika kekler, bu balkonda soğumaya bırakılırdı. Annemin çiçekleri bu balkonda tomurcuklanırdı. Dedem gazetesini alıp bu balkona kaçardı.

Yıllar sonra kendi evimde de aynı şansı yakaladığımı söylemem gerekir. Her baharda yeşeren, kocaman ağaçlara nazır fena boyutta olmayan bir balkonumuz var. Ancak kabul etmek gerekir; eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, hele hele binanız kentsel dönüşüm kisvesi altında yıkılıp yeniden yapıldıysa, büyük ve ferah bir balkona sahip olmak neredeyse bir hayal. Şimdilerde ya Fransız balkonu denen garabete ya da en fazla küçük bir masayı sığdırabildiğiniz bir balkona razı gelmek durumunda kalabilirsiniz.

Hal böyleyken, özellikle de balkon sefasını seven biriyseniz, hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz oluyor. Önce, hiç balkonu olmayan evleri düşünüp içimize biraz su serpelim ve sonra küçük balkonların da güzel ve fonksiyonel hale nasıl gelebileceğini konuşalım.

1. Tozdan kirden bir nebze korunmak için balkonları camla kapatmayı sevdiğimiz bir gerçek. Ancak zaten küçük olan bir balkonu bir de camla kapatmak iyi sonuç vermeyecektir. İlla kapatmak isterseniz zeminden yukarı komple cam tercih edebilirsiniz.
2. Masanız, duvar veya balkon demirine sabitlenebilen, aynı zamanda da açıp kapayabileceğiniz türde bir masa olsun. Sandalyelerinizi de açılıp kapanabilen modellerden seçerseniz, ihtiyaç anında (çamaşır asmak gibi) yerden tasarruf edebilirsiniz.
3. Ülkemizde genel taammüm, balkon duvarını bacakların görünmeyeceği yükseklikte tutmak olduğundan, zaten ufak olan balkonlar daha da küçülmeye başlar. Varsa imkan ferforje balkon korkuluğu tercih etmek olmalı. Açık ve ışık alan alanlar, balkonun daha geniş olduğu hissi yaratacaktır.
4. Masa kullanamayacak kadar küçük alanlarda, ufak bir bank ve küçük bir kahve sehpası kullanmak harika bir alternatif olabilir.
5. Yeşil yapraklı bitkiler, çiçekli bitkiler, hatta taze çiçekler balkona renk katacaktır. Bir köşeye koyacağınız – balkon korkuluklarına da asabilirsiniz – saksılar içinde minik domatesler, biberler, nane veya maydonozlar da hem güzel görünecek hem de mis gibi kokacaktır.

küçük balkon dekorasyonu 01

küçük balkon dekorasyonu 02

küçük balkon dekorasyonu 03

küçük balkon dekorasyonu 04

küçük balkon dekorasyonu 05
{Photos: 1/2/3/4/5}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.