Küvet mi? Duş mu? Yoksa her ikisi mi?

Sizler de benim yıllar yılı apartman dairelerinde yaşadıysanız, banyonun sadece ihtiyacı karşılayacak büyüklükte olmasını artık kabullenmişsiniz demektir. Özellikle de kentsel dönüşüm adı altında günden güne küçülen metrekarelerde yaşamaya mecbur kaldığımız bu dönemde, tıpkı Fransız balkonu denen ucubeye katlanmak zorunda kalmamız gibi banyolarımızın da ancak kendi etrafımızda bir tur dönmeye izin verecek genişlikte olmasını sorgulamaz hale geldik.

Kendimi bildim bileli, bahçeli müstakil bir evin hayalini kuruyorum ben. Anne olduktan sonra iyice perçinlenen bu arzumla nasıl başa çıkacağım şimdilik bilemezken, bir zamanlar gayet rahat sığdığımız 3+1 evimize artık sığamıyoruz. Ezgi’nin odasından hangi eşyaları çıkartırım da biraz oyun alanı açılır diye düşünmekten, çamaşırlar bir tür bitmediği için balkonu çamaşır ipi işgalinden kurtaramamaktan ve bir de pek çok apartman dairesinin aksine, evin neredeyse en büyük ikinci odası olan banyomuzu daha fonksiyonel nasıl düzenleyebileceğimi planlamaktan bir hal oldum.

Evet yanlış duymadınız; bundan 40 yıl önce, binayı inşa eden müteahhit bey, banyonun ebatları konusunda bir hayli cömert davranmış. Fakat biz, bu eve taşındığımızda bir gün çocuk sahibi olacağımızı hiç hesaba katmamış olacağız ki bugünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hiç bir renovasyona girişmedik. Ezgi’nin geceli bir bakıcısı olduğunu da hesaba katacak olursak, aynı banyoyu 4 kişinin kullanması gibi bir sıkıntı içindeyiz.

Velhasıl bir süredir, banyoda ufak tefek değişiklikler yapmayı planlıyorum. Yerimizin haddinden fazla olmasına güvendiğimden, aynı alanda hem küvet hem duş kabini fikrine de bir hayli sıcağım. Küvet ve duş aynı amaca hizmet ediyor olsa da yapıları itibariyle farklı kullanımlara imkan tanıyor. Sabahları işe gitmeden önce hızlıca bir duş almayı seven biriyseniz büyük ihtimalle küvete ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat evde 2 yaş altında bir çocuğunuz varsa,  ayakta banyo yaptırmaktansa onu oturtarak yıkamayı tercih edebilirsiniz. Tepenizden akan suyun altında kendinizi daha zinde hissedebilir veya (su israfını bir kenara bırakıyorum) küveti doldurup birkaç saat keyif yapabilirsiniz.

küvet ve duş bir arada 1

küvet ve duş bir arada 2

küvet ve duş bir arada 3

küvet ve duş bir arada 4

küvet ve duş bir arada 5

Photo credit:
(1) Bathroom tile design (2) Bathroom design ideas (3) Marble shower surround (4) Spruce Up Your Guest Bath (5) Absolutely Stunning Walk-In Showers for Small Baths

Comments 2
  • insanın -mesai saatinde- duş yapası geliyor 🙂

    • Hele de bu sıcaklar başlamışken, değil mi? :))

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.