Makyaj masası dekorasyonu

Ailemle yaşadığım 20’li yaşlarım boyunca odamda kendime ait bir makyaj masam yoktu benim. 30’uma 3 kala, bir heves kendi evimi kiraladığımda da bu yönde bir ihtiyaç hissetmemiştim. Tuhaf, çünkü öyle ya da böyle hem makyaj malzemelerim, hem parfümlerim hem de takılarım vardı sürekli kullandığım. Fakat bunları evin muhtelif köşelerinde, birbirinden bağımsız saklıyordum sanırım.

Evlilik hazırlığı döneminde, hazır bin çeşit mobilyanın peşine düşmüşken, “tamam” dedim kendi kendime “bir makyaj masası almanın tam zamanı!” İkea evimizin herşeyi olmuş olacak ki, sadece salondaki eşyalarımızı değil önce makyaj masasını ve akabinde saklama ünitelerini de gidip oradan aldım. (Kendi makyaj masamın neye benzediğine bir başka yazıda değineceğim.)

makyaj masası dekorasyonu 1

Makyaj masası dekorasyonu, sahip olunan alanın ne derece büyük (ya da küçük) olduğuna bağlı şekilleniyor aslında. Diyelim ki yatak odanız ufak ve içeriye ekstradan bir masa sığdırabilecek durumda değilsiniz. Bu tür durumlarda en güzel çözüm, şifonyerinizin üzerini dekore ederek takılarınızı, parfümlerinizi ve sık kullandığınız makyaj malzemelerinizi burada tutmak bence. Kalan makyaj malzemelerinizi ise banyoda ayıracağınız bir köşede ya da dolap içi düzenleyiciler ile saklayabilirsiniz.

Eğer yeterli alanınız varsa, şanslısınız 🙂 Masanızı hem farklı ihtiyaçlar için kullanabilir hem de dekoratif öğelerle süsleyebilirsiniz. Adı her ne kadar makyaj masası olsa da sadece makyaj malzemelerini değil, parfümlerinizi ve takılarınızı da bulundurabileceğiniz bir alan yaratmak, hazırlanırken çok daha pratik olmanıza imkan verecektir.

makyaj masası dekorasyonu

makyaj masası dekorasyonu 3

Peki neler yapabilirsiniz? Bana göre dikkat edilmesi gereken ilk nokta, masanın görünen alanlarıyla çekmeceler gibi kapalı alanlarını doğru kullanmak. Eğer herşey elimin altında olsun derseniz, en ferah alanın bile kalabalık ve düzensiz görünmesine neden olursunuz. Sadelik her zaman en iyi çözümdür. Bunun için günlük hayatta en sık kullandıklarınızın bir listesini yaparak başlayabilirsiniz.

Listenizi tamamladıktan sonra, her gün kullanacağınız ürünleri (veya takılarınızı) ne şekilde sergileyeceğinize karar verebilirsiniz. Pleksiglas malzemeleri açıkçası pek sevmiyorum. Şeffaf oldukları için içine koyduğunuz şeylerin görünür olmasını sağlıyorlar ve bu da bir bakıma kullanım kolaylığı yaratıyor. Fakat ben doğal malzemelerin çok daha şık göründüğüne inanıyorum; cam kavanozlar, porselen tabaklar veya mermer tablalar gibi. Bu tür malzemeler dekoratif açıdan da değer yarattıkları için bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz 🙂

makyaj masası dekorasyonu 4

makyaj masası dekorasyonu 5

Masanın bir köşesine de sevdiğiniz bir fotoğrafı, hoşunuza giden bir yazıyı ya da mis gibi taze çiçeklerden ufak bir demeti yerleştirip bu alanın harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

makyaj masası dekorasyonu 6

makyaj masası dekorasyonu 7

(1) Pinterest (2) Right Round, Baby (3) Pinterest (4) Inspiratie: Make-up Opbergen (5) 7 Must-Copy Tips To Makeover Your Home For Spring (6) Pinterest (7) Fragile Blues

Comments 1

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.