Robert Gordon ve muhteşem seramikleri

Seramik dünyasını bir süredir yakından takip ediyorum. Güzel ve estetik olan pek çok şey gibi; seramik tabaklar, kupalar ve kaseler de beni büyülüyor. Özellikle de elde üretilmiş olanlar. Şu sıralar üzerinde çalıştığım (aylardır çalışıyorum desem abartı olmaz sanırım) projemin bir kısmını seramikler oluşturduğu için, gözüm sürekli yerli ve yabancı tasarımcılarda. İşte bu tasarımcılardan biri de, dünyanın bir diğer öteki ucunda – Avusturalya’da – üretimine devam eden (ve malesef ki Türkiye’ye gönderim yapmayan) Robert Gordon.
robertgordon_maviler

çizgili bardak

1945’ten bu yana

Robert Gordon’ın hikayesi esasında köklü bir geçmişe dayanıyor. Avusturalya’da ünlü bir çömlekçi olan annesi June Gordon, 1945 yılında kendi stüdyosunu kurduğunda, çömlek işine en çok ilgi gösteren kişi ailenin ikinci oğlu olmuş.  Yani Robert Gordon. Annesinin ayak izini takip eden Robert, 1987 yılına geldiklerinde artık işleri büyütmenin vakti geldiğine inanmış. Pakenham’daki bir üretim fabrikası tarafından satın alınan şirket, bu sayede daha geniş çapta üretim yapma fırsatı yakalamış.

robertgordon_organikserisi

Tarih, kendini tekrar ediyor

Aradan geçen 15 yıl, tarihin tekerrürden ibaret olduğunun en büyük göstergesi olmuş. June Gordon’ın 1945’te kurduğu ve Robert Gordon’ın bir sonraki seviyeyi taşıdığı şirket, daha büyük ve daha güçlü bir şekilde ailenin üçüncü nesline kalmış. Bugün her biri şirketin farklı pozisyonlarında görev alan Hannah, Kate, Bobby ve Sam; Robert Gordon markasını 60 yılı aşkın süredir yaşatıyor.

robertgordon_maviler2

yaprak desenli tabak

Velhasıl bizlere de bu güzel seramiklere bakıp, iç geçirmek düşüyor 🙂

robertgordon_creamsandgrey
{all images via Instagram}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.