Rustik ve modern bir çiftlik evi

Eric & Molly Glasgow, yaklaşık 15 yıl boyunca kurumsal şirketlerde çalışmış bir çift. Bir gün yaşadıkları hayatı sorgulayarak, şehrin kaosunu terkedip soluğu Massachusetts’in güneyinde bir ada olan Martha’s Vineyard’da alıyorlar. Hikayeleri şehirden kırsala geçmeleriyle bitmiyor, tam aksine bambaşka bir yönde “evriliyor”.

Sesinizi duyar gibiyim. Çünkü biliyorum ki; İstanbul’dan kaçıp kurtulmayı, güneyde bir sahil kasabasında huzur bulmayı bir tek ben değil – siz de istiyorsunuz.

Yola çıkarken akıllarında bir fikir var; toprak sahibi olmak, bir çiftlik kurmak ve belki bir kaç da hayvan yetiştirmek. Nitekim öyle de yapıyorlar. 2008 kışında ziyaret ettikleri The Grey Barn and Farm‘a aşık olup, iki oğulları ile birlikte çiftliğe yerleşiyorlar. 2010 yazında hayal ettikleri gibi organik tarıma, peynir üretimine ve hayvancılığa başlıyorlar.

Tüm bunlar olurken, iç mimar Kathleen Walsh‘ın da katkısıyla, orijinal yapısına sadık kalarak çiftliği baştan aşağı yeniden tasarlayıp dekore ediyorlar. Ağzım açık fotoğraflara bakarken, içimden geçenleri dökecek kelimeleri bulmakta zorlanıyorum.

İki büyük adanın ön plana çıktığı ve tüm ailenin ortak zaman geçirmesine uygun tasarlanmış mutfak, evin en dikkat çekici noktalarından biri. Benim favorim ise, göz alabildiğine uzanan araziye nazır ahşap pencerelerin hemen yanındaki oturma alanı. Özel tasarım ahşap masa, masaya eşlik eden rustik sandalyeler ve gömme banket insanın nefesini kesen güzellikte.

Mutfağın diğer tarafında yemek ve oturma odaları yer alıyor. Yemek odası, tam ortaya konumlanan masa ve masanın etrafını sarmalayan ahşap kitaplıklar ile son derece natürel bir havaya sahip. Oturma odasının ise baştan aşağı beyaz ve fil dişi gibi yumuşak tonlarla bezeli olmasının tek bir sebebi var; yemyeşil çimenlerde otlayan onlarca ineği bir tablo gibi çerçeveleyen duvar genişliğindeki pencereden rol çalmamak! Kathleen Walsh’ın da dediği gibi “Böylesi bir görsel şölenle hiçbir iç dekor yarışamaz.”

Evin üst katında yer olan yatak odaları, çiftliğin rustik havasından biraz uzaklaşılarak daha modern bir yaklaşımla döşenmiş. Beyaz ve bej rengin hakim olduğu mobilyalar, en başından beri korunan ahşap kirişlerle mükemmel bir uyum yakalamış. Ebeveyn yatak odasının içinden ulaşılan banyo ise resmen hayallerimi süslüyor!

ev turu 892016 - glasgows

ev turu 892016 - the grey barn and farm

ev turu 892016 - 01

ev turu 892016 - 02

ev turu 892016 - 03

ev turu 892016 - 04

ev turu 892016 - 05

ev turu 892016 - 06

ev turu 892016 - 07

ev turu 892016 - 08
{images via kathleenwalshinteriors.com}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.