Rüya gibi bir kır düğünü

Nisan ayının sonuna doğru hızla ilerlediğimiz şu günler, pek çok çift için bambaşka bir telaşın son günleri belki de. Havaların ısınmasıyla beraber düğün sezonu da yavaş yavaş açılıyor. İster istemez kendi düğünüm geliyor aklıma.

Nasıl geçtiğini anlamadığım tam 5 yılı devirmek üzereyiz. Daha dün gibi gelen o tarifsiz heyecan ve mutluluk, insanın sınırlarını zorlayan stres ve telaşla birleştiğinde, sanki düğün gününe hiç varamayacakmışız hissi yaşamıştım. Şu an kimin söylediğini hatırlayamıyor olsam da şu cümle beni epey sakinleştirmişti: “Hazırlıklar yetişmedi diye gerçekleşmeyen hiç bir düğün yoktur.” Nitekim hem kendi düğünüm, hem de ilerleyen dönemde deli tavuklar gibi koşuşan başka pek çok kız arkadaşımın düğünü sorunsuz sıkıntısız gerçekleşti!

Eray ve ben, her anından büyük keyif aldığımız bir kır düğününde evlendik. Evlenmeye karar verdiğimiz günden itibaren bir kır düğünü istediğimi biliyordum. Açık alanda yapılan etkinliklerde en büyük risk yağmurun yağması olsa da ben fikren otel düğününe o kadar uzaktım ki bu riski almaya karar verdik. İyi ki dediğim ender şeylerden biridir bu.

Siz de kır düğünü yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Sade, şık ve zarif detaylar için hazırsanız başlıyorum 🙂

kır düğünü

İster kır düğünü olsun ister otel düğünü, son yıllarda bu tür karşılama panoları sık sık kullanılır oldu. Bizdeki panolar, gelin ve damadın isminin yer aldığı ve ilaveten bir de hashtagin olduğu panolar daha ziyade. Çiftin davetlilerle fotoğraf çektirmek için kullandığı ve bir nevi çerçeve görevi gören panolar da var. Bizim düğünümüzde her ikisi de yoktu ama eğer olsaydı, program akışının yazdığı bir tasarımı daha çok tercih ederdim. Bu karşılama panosundaki yapraklar, panonun ahşap olması ve yazının fontu birbirini tamamlayan ve bir kır düğününe yaraşır bir görünüm sunuyor.

kır düğünü 1

Konu oturma düzeni oldu mu, alandan maksimum faydalanmak için olsa gerek, en çok yuvarlak masalar tercih edilir. Ne yalan söyleyeyim yuvarlak masalardan pek de hoşlanmıyorum. İtalyan filmlerinden etkilenmemden olsa gerek, uzun masalar hem daha sıcak, daha samimi bir atmosfer sunuyor hem de görsel olarak çok daha şık görünüyor bana.

kır düğünü 2

Gelelim en sevdiğim konu olan sofra düzenine! İncecik porselenlere, kristal bardaklara ve gümüş çatal bıçak takımlarına duyduğum aşkı yeniden anlatmayacağım 🙂 Kır düğünü dediğimiz şeyin bir otel düğününe oranla daha “doğal” olmasını beklediğimizden, sofranın her santimetrekaresini kaplayan masa örtüleri kullanmak yerine en azından alttaki (tercihen) ahşap masanın bir kısmını açıkta bırakacak şekilde serilen örtüler çok daha hoş görünüyor. Yine aynı doğallık hissini vurgulamak için vintage görünümlü tabak ve bardaklara yönelmek de iyi bir fikir. Masanın etrafına serpiştirilen yaprak, çiçekler veya dallar da çok zarif görünecektir.

kır düğünün sofra düzeni 1

kır düğünü sofra düzeni 2

kır düğünü sofra düzeni 3

Düğünün nerede olacağının belli olmasını takiben en çetrefilli konulardan biri olan davetli listesi ve oturma düzeni çıkar karşımıza. Gerçekten de bu konu yüzünden telef olmayan çift tanımadım ben 🙂 Listeler nihai halini aldığında ve ileri matematik bilgisi gerektiren kim kiminle hangi masada oturacak problemi çözüldükten sonra işin eğlenceli kısmı başlar. Genelde düğün alanına girişte, elinde bir kağıtla bekleyen bir hostes/yakın arkadaş, davetlileri masalarına yönlendirir. Bunu yapmak yerine; masa numaralarını ve davetli isimlerini yazacağınız kocaman bir pencere ya da tel örgülü bir pano da kullanabilirsiniz. Panonun etrafını süsleyen çiçek ve yapraklarla da daha rustik bir görüntü elde edersiniz.

kır düğünü oturma düzeni 1
kır düğünü dekoratif detaylar 1

Yine çok sevdiğim detaylardan biri; cam kutular içine yerleştirilen mumlar. Farklı ölçülerde olacak şekilde bunları, ister masaların üzerinde, ister masaları çevreleyen zeminde ve hatta ağaç dallarına asarak da kullanabilirsiniz. Mum ışığının o romantik dokunuşu da insanı mutlu eden şey azdır herhalde (romantiklikten ölecekti!)

Bunun bir alternatifi de son dönemde sanırım neredeyse hepimizin evine giren geometrik şekilli cam teraryumlardır. Teraryumları özellikle masalarda, içine mum yerine çiçek koyarak da kullanabilirsiniz. İnanın bana, harika görünüyorlar!

kır düğünü dekoratif detaylar 3

kır düğünü masa numarası

gelin çiçeği

Bana sorarsanız bir düğünün en temel dekoratif unsuru çiçeklerdir. Kimi zaman sadece gelin buketi için düşünülen çiçekler aslında diğer pek çok alanda ön planda olurlar. Masa dekorasyonunda, sandalye süslemelerinde, nikah şekerlerinde ve hatta düğün pastasında mevsime uygun olan taze çiçeklerleri kullanabilirsiniz. Benim en sevdiğim çiçeklerden biri olan şakayık, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında rahatlıkla bulunabilir. Şakayıklarla bir arada veya tek başına erengülleri de tercih edebilirsiniz.

Ve gelelim düğün pastasına! Bugünkü aklım olsaydı kesinlikle ve kesinlikle naked cake denilen bu sade ama bir o kadar da şık pastaları tercih ederdim. Pastanın bir kenarında gelin buketinde de yer alan çiçeklerden kullanıldığında, görsel anlamda tam bir bütünlük elde edilecektir.

düğün pastası

Önümüzdeki günlerde evlenecek çiftlere şimdiden mutluluklar! Hazırlıklara devam eden çiftlere de kolaylıklar dilerim 🙂

Bu yazıdaki fotoğraflar dışında ilham alabileceğiniz diğer öneriler için beni Pinterest‘te de takip edebilirsiniz.

Photo credit:
(1) 100 layer cake (2) Outdoor Napa garden wedding (3) Elegant Sunstone Villa wedding (4) French inspiration shoot from Jen Wojcik  Photography (5) Tuscan inspired Saratoga Villa wedding (6) 84 romantic Tuscany wedding ideas (7) Michael Anthony Photography  (8) Vintage Blush and Gold Arizona Wedding (9) Dreaming of a fairytale wedding? (10) Creative Fig House LA wedding: Callie + Andrew (11) Blogger Bride Jessye of City Tonic’s Colorful DIY Wedding (12) Pinterest (13) The 10 best wedding cakes

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.