Senin rengin ne?

Dekorasyonun temel unsuru renkler, hiç kuşkusuz. Hepimizin bayıldığı renkler, olmazsa olmaz dediği tonlar vardır mutlaka. Bana sorarsanız “en sevdiğin renk nedir?” diye, mutlak suretle “pastel tonlar” derim. Fakat pastelden tonlardan kasıt nedir, tam olarak hangi renklerden bahsediyoruz açmak gerek. İnternette, dergilerde, hayatında içinde görüp “ne kadar muhteşem bir renk!” çığlıkları attığımız çok olmuştur. Özellikle de o spesifik rengi bulup, evimizin bir köşesinde bir dekorasyon projesinde kullanmak istiyorsak, rengin ne olduğunu bulmak/bilmek şarttır.

Bir de renklerin birbiri ile uyumu konusu var. Mesela eskiden evinizdeki duvarları boyatmak istediğinizde, boya üreticilerinin elinde bulunan karteladan bir renk seçerdik. Şimdilerde ise renklerin bir arada nasıl kullanılabileceğini gösteren, fikir ve ilham veren kataloglar sunuluyor. Özellikle yanyana iki duvarı farklı tonlarda boyamak istediğimizde birbirinden güzel fikirler bulabiliyoruz. (Biz bunu kendi evimizin çalışma odasında uyguladık mesela, ve sonuç gayet güzel oldu)

Design Seeds isimli firma da birbiri ile uyumlu renk alternatifleri sunan renk paletleri sunuyor. Siz de mutlaka websitesine gidip bir göz atın 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.