Sofra düzenleme sanatı

Geçtiğimiz haftalarda sevgili arkadaşlarımız Hande ve Can’ın evine sabah kahvaltısı için davetliydik. Her zamanki gibi şık ve zevkli bir sofra ile karşılaştık. Güzel bir sofranın sırrı bana sorarsanız ufak detaylarda gizli; mesela likör kadehlerinde servis edilen reçeller, peynirlerin üzerindeki mini çatal ve bıçak, tadı hala damağımdaki kekin ahşap tabla üzerindeki sunumu. Hatta, Ezgi’nin de bizimle geleceğini düşüncesiyle (halbuki o gün oğlumuzu alenen babaannesine satmıştık) sofraya eklenen o küçük araba.

Sofra duzeni 1

Genelde daha büyük organizasyonlarda veya özel davetlerde görmeye alışık olduğumuz farklı yemek kategorilerini tek masada birleştiren sofralar çok fazla öğe barındırdığından hazırlaması zor gelebilir. Neyse ki artık pek çok bilgiye çok daha kolay ulaşabilir durumda olduğumuzdan, biraz da yaratıcılığımızı kullanarak harika sofralar hazırlayabiliriz.

sofra duzeni 2
{Photo credit: Pinterest}

Tabağın, çatalın, bıçağın ya da bardağın nereye yerleştirileceği önemli ancak ben bunlardan ziyade kullanacağım desen ve dokulara odaklanmayı tercih ediyorum. Vintage görünümlü çiçekli tabaklar ile beyaz-mavi Çin porselenlerine aşkım malum, gümüş her ne kadar klasik olsa da son dönemde altın ve bakır tonlardaki çatal bıçak takımlarına da çığ gibi büyüyen bir sevgi beslediğim doğrudur. İkram edeceğim içki ister su, ister şarap olsun kristal kadehler kullanmayı tercih ediyorum.

İşte tüm bu detaylar bir araya geldiğinde, Casa de Perrin‘in ilham veren muhteşem düzenlemelerine bakmaktan kendimi alamıyorum.

sofra duzeni 3
{Photo credit: Pinterest}

sofra duzeni 4
{Photo credit: Pinterest}

sofra duzeni 5
{Photo credit: 1) Blue garden collection 2) The white collection 3) The botanicals collection}

sofra duzeni 6
{Photo credit: 1) Antique flatware 2) Rose gold flatware 3) Gold collection}

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.