This week’s favourite pins

Favourite Pins 22-26Jan

Hello everyone! Lately I have been thinking about my approach to interior design. What are the things I like, the things I adore and the things I enjoy when it comes to home styling. Well, now that I am in my late 30’s, I should have already developed a certain taste in interiors, right? Yes indeed. So I was thinking and then I realized; all those things that inspire me the most are all associated with the French living; a mixture of Parisian and Provence style. So this week’s favourite pins are a tribute to Parisian-inspired homes.

//

Herkese merhaba! Son günlerde iç tasarıma yaklaşımımı sorguluyorum biraz. Söz konusu ev dekorasyonu olduğunda neleri seviyorum, nelere bayılıyorum ve nelerden hoşlanıyorum diye düşünüp duruyorum. 30’lu yaşlarımın sonuna yaklaşırken konuyla ilgili artık beğenilerimin şekillenmiş olması gerekir, öyle değil mi? Bence de! Kafamda bunları tartıp dururken farkettim ki ilham aldığım pek çok şey Fransız yaşantısı ile ilintili; Parizyen-Provans tarzı dekoratif unsurları çok ama çok seviyorum. İşte tam da bu sebeple, bu haftanın favori pinlerini Paris evlerinden esinlenerek hazırladım.

1. A Glimmer of Glamour

Glamour is a major component of French interior design, and it’s almost impossible to find a true Paris apartment without a touch of gold. Whether it’s a gilded frame or gold mirror, make sure every room shines. I’m pretty obsessed with gilded mirrors. Whether they are in hallways or in the living rooms or in the bedrooms, they bring immediate sophistication to wherever they’re placed. 
Source: (left) pinterest & (right) bellesdemeures.com

//

Kabul etmek gerekir ki ihtişam, Fransız iç tasarımının önemli bir parçasıdır ve bir parça altın dokunuşu olmayan “gerçek” bir Paris dairesi bulabilmek neredeyse imkansızdır. Bu ihtişamın belirleyici unsurlarından biri de, her odayı ışıltısı ile dolduran altın varaklı aynalardır ki ben bu aynalara ba-yı-lı-yor-um! İster antrenizde kullanın, ister salonda veya yatak odasında, bulunduğu ortamı son derece sofistike bir hale dönüştüyor.

2. White Walls & High Ceilings

Apartments in Paris are known to be dark with few windows (unless you are lucky enough to have larger ones!) To avoid looking too gloomy, the walls are always painted white to counterbalance the dark with as much natural light in the space as possible. Visit BrushworkPainters.com for more. And high ceilings are just iconic to Parisian apartments and I truly love them! I am dreaming of having an apartment with high ceilings one day, so anything that involves it instantly speaks to me.
Source: elledecoration.co.uk

//

Paris’te evlerin çoğu az pencereleri ve karanlık olarak bilinir (elbette çok şanslı olup kocaman pencerelere sahip değilseniz!) Bu kasvetli görünümü önlemek adına da evlerin duvarları neredeyse her zaman beyaz boya ile kaplıdır. Bu sayede koyu alanlar, beyaz rengin yansıması ve içeri giren ışıkla beraber dengelenmiş olur. Paris’teki evlerin bir diğer karakteristik özelliği ise yüksek tavanlı olmalarıdır. Yüksek tavanlı evlere ne derece hayran olduğumu söylememe gerek yoktur sanırım 🙂 Dilerim ilerleyen yıllarda bir vakit benim de yüksek tavanlı bir evim olur.

Favourite Pins 22-26Jan

3. An Antique Addition

I dont know if it has anything to do with my being a Libra but I have a special interest in visual arts. Paintings, sculptures and photography; my favourite three musketeers that add so much to living spaces. When selecting pieces for your home, choose items that are one of a kind and representative of your personality. A personal touch makes the Parisian home. It’s also common for antique pieces to be mixed in and living next to modern pieces; you can blend together the old with the new.
Source: (left) architecturaldigest.com & (right) thewhitedresser.com

//

Terazi burcu olmam ile herhangi bir bağlantısı var mı bilmiyorum lakin kendimi bildim bileli görsel sanatlara ilgi duyan bir insanım. Tablolar, heykeller, fotoğraflar; yaşam alanlarına inanılmaz derecede katkı sağlayan üç silahşörlerdir bana göre. Eviniz için herhangi birini seçerken, mutlaka ama mutlaka kişiliğinizi de ortaya çıkaracak parçalar seçmeye çalışmanızı öneririm. Paris evlerinde de kişiliği yansıtan bu tür dekoratif öğelere rastlamak mümkün. Ayrıca antika değeri (veya görünümü) olan parçaların, daha modern parçalarla yan yana kullanımı da sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Favourite Pins 22-16Jan

4. Large Windows

Morning light, my favourite! Who doesn’t love it? Especially if it glides through a large window? Oh I would DIE for a large window like this one! And if you can’t own one, dont worry,  you can surely buy one of these beautiful prints from this etsy shop

//

Gün ışığı, en sevdiğim! Özellikle de kocaman bir pencereden içeri süzülüyorsa! Bu fotoğraftaki gibi büyük pencerelere oldum olası bayılmışımdır! İstanbul evlerinde pek sık rastlamak mümkün olmadığından böylesi bir pencereye sahip olamıyor olabiliriz ama sıkıntı yok, en kötü bu etsy mağazasından harika bir print satın alıp duvarımıza asabiliriz 🙂

Favourite Pin 22-26Jan

5. A Touch of Marble & The Fireplace

Marble surfaces are one of my favourite things in the world. At the moment, I am chasing to find the perfect marble coffee table. Of course there are some risks in using a marble surface but it looks so elegant and so chic, I cant help myself. And there are fireplaces too. Oh my! I dont have a fireplace in my house, it’s just a simple apartment after all. I really dont like those modern looking ones to be honest. Actually I hate contemporary designs. I’d rather have a fireplace that looks magnifical and ancient! Anyways, I love the neutral feel to this room, and the marble coffee table is just divine. This pin is by kathykuohome.com

//

Ne yalan söyleyeyim, mermer yüzeyler şu hayatta en çok sevdiğim şeylerin başında geliyor. Şu sıralar kendime mermer bir kahve sehpası arayışındayım hatta. Elbette mermer yüzeyleri kullanmanın getirdiği riskler yok değil (en başta sıklıkla lekeleniyor olmaları geliyor mesela) fakat o kadar zarif, o kadar şık görünüyorlar ki insan kendine hakim olamıyor kesinlikle. Ve bir de şömineler var elbette! Ah şömineler! Gayet sıradan bir apartman dairesinde oturduğumuzdan mütevellit, bir şöminemiz yok ne yazık ki. Bu arada modern görünümlü şöminelerden oldum olası hoşlanmamışımdır. Hatta çağdaş tasarımlı olanlardan neredeyse nefret ettiğimi söylemem mümkün. Eğer bir şöminem olacaksa mutlaka ihtişamlı ve eski görünümlü olmalı! Herneyse, bu odadaki doğal tonları gerçekten çok sevdim ve elbette ki mermer kahve sehpası mükemmel görünüyor!

Favourite Pin 22-26Jan

Keep up with more of my pins by following me on Pinterest!

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.