Uyumsuzluğun uyumu

Kendimi bildim bileli, bir örnek olan şeylerden veya takım olan eşyalardan hoşlanmıyorum. Hiç bir zaman 82 parça yemek takımı almadım mesela; 82’si de aynı olan herhangi bir eşyaya katlanmam mümkün değil sanırım. Öyle ki; yeni evimize taşındığımız dönemde mobilya alışverişi yaparken her parçayı farklı ürün kategorisinden seçmişim, salondaki iki tane tekli koltuğumuz bile birbirinin tıpkısının aynısı değil. Özetle ben, “x takımı” olarak satılanlara karşı epey mesafeli biriyim.

Belli bir düzen içinde, düzeni bozacak parçalardan hoşlanıyorum. Gözün bir anda yadırgadığı, insana sürpriz yapan farklılıklar bana daha uyumlu geliyor. Bu durum özellikle sofra düzeninde daha belirgin bir hal alıyor. Hayal edin; kahvaltıya davetlisiniz. Sofraya baktığınızda birbirinin tıpatıp aynısı tabaklar yerine her biri farklı, birbiriyle aslında uyumsuz ama kendi içinde bir uyum yakalamış tabaklar olsa, hoşunuza gitmez mi?

Kritik nokta uyumsuzluğu desen grubunu bir tutarak uyumlu hale getirebilmek. Çiçek desenli tabakları, üzerinde geometrik şekiller olan tabaklarla bir arada kullanmamak gerektiğinden bahsediyorum. Fotoğraflara bir bakın, ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız 🙂

mismatched china plates

mismatched china plates

mismatched china plates

mismatched china plates

mismatched china plates

mismatched china plates

Fotoğraflar: 1/2/3/4/5/6/7

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.