Zeminlerde ahşap doğallığı: masif parke

Beni çok yakından tanıyanlar dışında kimselerin pek de bilmediği bir konudur; her tür zemin kaplama malzemesinin üretiminden uygulamasına tüm detaylarına hakim bir insan olduğum. İş hayatında geçen ilk 5 beş yılımın bana hediyesidir diyebilirim. Hediyesidir diyorum çünkü parkesinden halısına, mermerinden epoksisine zeminde kullanılan malzemeleri iyi biliyor olmak, özellikle kendi yaşam alanınızı oluştururken kesinlikle bir avantaja dönüşüyor.

Mesela – belki kendi eviniz de dahil –  pek çok yerde karşılaştığınız laminat parkelerin aslında gerçek ahşap olmadığını, laminat ile en fazla karıştırılan lamine parkelerin ise ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılarak ve bunların üzerine de ağaçtan ince bir kaplama yapılarak üretildiğini bilmiyor olabilirsiniz.

Konuya parkeden devam edecek olursak; benim yegane favorim masif parkelerdir. Seneler evvel, ben daha küçük bir çocukken oturduğumuz evin parkelerini (balık sırtı dediğimiz birbirine çapraz ilerleyen modeldeki) daha dün gibi hatırlıyorum. O ev aynı şekilde muhafaza edildiyse eminim parkeler de aynı şekilde duruyordur. Demem o ki; masif parkeler diğer parke türlerine göre daha pahalı olmasına karşın çok daha uzun ömürlüdür.

Hem gerçek ahşaptan üretilmesi ve hem de üzerinde yaşanmışlık izleri barındırması nedeniyle masif parkeler, döşendikleri zemine muhteşem bir görsellik katıyor.  İşte size birkaç öneri, sizce de harika görünmüyorlar mı? 🙂

hardwood floor
{Fotoğraf: elmueble.com}

hardwood floor
{Fotoğraf: Pinterest}

hardwood floor
{Fotoğraf: bloglovin.com}

hardwood floor
{Fotoğraf: vintagehomeca}

hardwood floor
{Fotoğraf: Liz Schupanitz Designs}

 

Comments 3

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.