5 ways to declutter your life this spring

Happy Monday friends! I need to confess that I cannot keep myself away from smiling most of the time because you know what, the spring is finally here. The days are getting longer, which is something I miss a lot during winter time. I have an urge to move around constantly with the buzz of energy that breezes in with the warmer temperatures and sunnier skies. It is now the perfect time for organizing things around you. Yeah, I am talking about decluttering and here are some tips on how to declutter your life this spring.

Let’s face it, clutter increases your stress levels. And it makes you less productive. But still, you keep postponing it because you would rather do something more exciting than spend your day decluttering, right? What if I tell you that organizing your stuff can actually be a calming activity? And let’s not forget the end results!

+++

Herkese merhaba! İtiraf etmeliyim ki kendimi çoğu zaman gülümsemekten alıkoyamıyorum çünkü en sonunda bahar artık geldi (hava her ne kadar tam aksini söylese de). Günler yavaş yavaş uzamaya başladı, bütün kış en çok özlediğimiz şeylerden biriydi sanırım bu. İçimde sürekli bir kıpırtı var, yerimde duramıyorum desem yeridir. Hava biraz ısındı mı ve güneş biraz yüzünü gösterdi mi içim enerji doluyor bir anda. E hazır içim bu kadar enerjyle dolmuşken etrafımdaki ıvır zıvırları derleyip toparlamanın tam zamanı diyorum kendi kendime. Evet doğru bildiniz, bugünkü konumuz düzenleme sanatı ve hayatınızı nasıl organize edebileceğinizle ilgili birkaç tavsiye.

Kabul edelim, etrafımızdaki dağınıklık zaten hayatımızın bir parçası haline gelmiş stres seviyesini iyice yükseltiyor. Ve sizi, beni, hepimizi çok daha az üretken bir hale getiriyor. Yine de – bir şekilde – bu düzenleme işini sürekli öteleyip duruyoruz çünkü günümüzü çok daha ilgi çekici (ve daha az sıkıcı) şeyler yaparak geçirebiliriz, değil mi? Aslında değil çünkü etrafımızı düzenlemek son derece rahatlatıcı bir aktivite olabilir aslında. Üstelik de sonuçları gayet tatmin edici bir aktivite!

1. Declutter your closet/Gardrobunuzu düzenleyin

declutter your life 01
Photo credit: homeyohmy.com

I know that decluttering your closet is not the easiest. I definitely recommend you to try Marie Kondo’s method {the one she is talking about in her book – The life-changing magic of tidying up} Start by pulling everything out of wardrobe and then you should divide them into categories so that it’s easier to decide which ones to keep. Get rid of anything that you haven’t worn in a year. Same applies with the things you will use “someday.” The next thing I highly recommend you is to fold your clothes and store them vertically instead of on top of each other in drawers.

+++

Doğruyu söylemek gerekirse, dolap düzenlemesi yapmak hiç de kolay bir iş değildir. Bu yüzden sizlere ilk tavsiyem Marie Kondo’nun kitabında bahsettiği (Hayatı Sadeleştirmek için Derle, Topla, Rahatla) yöntemi kullanmanız. Gardrobunuzdaki herşeyi çıkartın ve yatağınızın üzerine yığın. Daha sonra bu yığını kategorilere bölün. Bir sonraki aşama hangi parçaların gideceğine ve hangi parçaların kalacağına karar vermek olacak. Son bir yıl içerisinde hiç giymediğiniz kıyafetlerden kurtulun (Bunları çeşitli uygulamalar aracılığıyla satabilirsiniz veya ihtiyacı olanlara bağışlayabilirsiniz). Hele hele “bir gün giyerim” diye sakladıklarınızdan (Merhaba kendim!!) derhal kurtulun, zira bunlar moralinizi de bozan unsurlardır. Ve son aşamada tüm bu kıyafetleri geri yerleştirmek var. Özellikle çekmecelerinizi yerleştirirkenherşeyi üst üste dizmek yerine dikey olarak yerleştirmenizi öneririm. Bu sayede dolabınızı açtığınızda, tüm kıyafetlerinizi (tshirtler, kazaklar, pantolonlar) kuşbakışı görebilirsiniz.

declutter your life 02
Photo credit: pinterest.com

2. Organize your digital life/Dijital hayatınızı düzenleyin

declutter your life 07
Photo credit: instagram.com/jessicacomingore

Computers are one of the most cluttered areas in our lives. Yes I know that it’s time consuming, but we need to make time for going through our files and organize them (unless you are fine with a digital chaos). We can use iCloud to store our documents and save space on our computer. Oh and dont forget to unsubscribe to junk emails, Unroll.Me is a great service for doing that.

+++

Bilgisayarlarımız, hayatta en sık dağılan ve en sık düzenlenmeye ihtiyaç duyduğumuz şeylerdir. Ve evet, bu düzenleme işi çok da zamanımızı alır fakat arada bir tüm dosyalarımızın üzerinden geçip bunları organize etmek önemlidir. Dijital bir kaos içinde yaşamaktan memnunsanız sorun yok elbette fakat kendimi örnek vermem gerekirse, beni en çok delirten şey karmakarışık dosyaların içinde aradığımı bulmaya çalışmaktır. iCloud gibi servisleri dosyalarımızı yedeklemek ve bilgisayarımızda yer açmak için kullanabiliriz. Unutmadan; e-posta kutunuzu da temizlemek isterseniz (özellikle de hangi ara üye olduğunuzu bilemediğiniz koca bir yığın dijital aboneliğiniz varsa) Unroll.Me isimli servisi mutlaka öneririm.

3. Tidy up your desk/Masanızı toparlayın

declutter your life 05
Photo credit: belathee.com

Working spaces tend to get cluttered very quickly. And honestly there is nothing more distracting to me than an untidy desk. It usually takes only five minutes to tidy up your desk – well, of course if you are regulary decluttering. Get rid of pens that have run out, keep cords and cables organized and get a paper organizer to avoid having a bunch of sheets spread around. Having a decluttered desk will make you more productive and your mind less chaotic.

+++

Çalışma alanları da hızla ve sıklıkla çığrından çıkan yerlerdir. Herşeyin bir tarafta olduğu bir masada çalışmak kadar dikkat dağıtıcı birşey yoktur, en azından benim için durum böyle. Genelde masanızı toparlamak, eğer ki düzenli olarak toplamayı başarabilenler için, en fazla beş dakikalık bir iştir. Artık yazmayan kalemleri atmak, birbirine geçmiş kabloları düzeltmek, dosya düzenleyiciler kullanmak gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Derli toplu bir masada çalışmak çok daha üretken olmanızı sağlar ve zihninizi rahatlatır.

4. Organize your pantry/Kilerinizi organize edin

declutter your life 09
Photo credit: containerstore.com

This one is on my to-do list for quite some time but I have been procrastinating. Even though I havent started my own organizing, I can advise you this: just go through your pantry & cupboards and get rid of anything you don’t use, expired food as well. You can store pasta, rice, beans, etc. in Ikea jars. I love Ikea jars! They make everything look tidier and prettier. Another great tip is to dedicate separate shelves for each type of food so that it’s all organized and easy to find.

+++

Uzun süredir listemde olan fakat bir şekilde sürekli ötelediğim işlerin başında bu var işte! Kilerimi toparlamak. Henüz kendi adıma pek bir yol alamamış olsam da sizlere tavsiyem kullanmadığınız herşeyden – tarihi geçmiş yiyeceklerden de – kurtulmanız olacaktır. Makarna, pirinç, fasülye gibi yiyecekleri İkea’da bulabileceğiniz cam kavanozların içine koyabilirsiniz. İkea’nun bu cam kavanozlarına bayılıyorum! Hem şekil olarak güzeller, hem de herşeyin çok daha düzenli görünmesini sağlıyorlar. Bir diğer tavsiyem de raflarınızı aynı türdeki yiyecekleri depolamak için ayrıştırın, bu sayede bulması da daha kolay olacaktır.

5. Declutter your medicine cabinet/İlaç dolabınızı elden geçirin

declutter your life 11
Photo credit: pinterest.com

Whether they are in you bathroom or kitchen (ours is in kitchen for example) your medicine cabinet is another area of your life that probably needs a little decluttering session. Go through the cabinet and get rid of any expired pills. Especially if you are a mom, like I am, you must have a hell of medical supplies at home. Categorizing all these supplies and moving them into little containers would be a good option.

+++

İlaç dolabınız nerede olursa olsun (bizimki mutfağımızda mesela) onun da mutlaka düzenlenmeye ihtiyacı olacaktır. Hele hele benim gibi bir anneyseniz, ilaç dolabınız muhtemelen dolmuş hatta taşmak üzeredir. Tüm bu ilaçları sınıflandırıp, kullanma tarihi geçmiş olanları derhal atıp, kalanları da küçük saklama kaplarına koymak iyi bir seçenek olacaktır.

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.