How I’m planning for 2018: My bullet journal

planning for 2018-my bullet journal 4

Hello everybody! At the very beginning of this year (I meant that never-ending month of January) I got in to bullet journaling, something didn’t come as a surprise (to me at least) because even though I’ve built my career around digital marketing, I have always been on the non-digital train when it comes to taking down notes.

I already owned stacks of notebooks and planners, but I was looking for something that will make it easier for me to plan and organize my daily life. And something that is flexible, unlike other planners dictating you to follow it’s pre-designed pages. So when bullet journalling took off, I really liked it’s flexibility and the idea of personalising it. You can create a planner that actually suits your needs. By the way, bullet journal is created by Ryder Carroll and you can learn more about the system on bulletjournal.com

++

Herkese merhaba! Yeni yıla girmemizden birkaç gün önce bullet journal olarak da bilinen bir sistem kullanmaya başladım. Benim için hiç de şaşırtıcı olmayan birşeydi bu, çünkü her ne kadar uzmanlığım dijital pazarlama alanında olsa da söz konusu not almak olduğunda dünyanın en analog insanıydım ben.  Hali hazırda bir yığın defterim ve ajandam olsa da aradığım şey günlük hayatımı daha kolay planlayabileceğim ve organize edebileceğim birşeydi aslında. Biraz da esnek olabilmeliydi bu sistem, çünkü piyasada var olan diğer ajandalarda  hep önceden tasarımı yapılmış sayfalar vardı ve ben bu sayfalara birşeyler yazıyor olmaktan biraz sıkılmıştım açıkçası. Bullet journal sistemiyle ilk karşılaştığımda en çok hoşuma giden müthiş bir esneklik sağlıyor olmasıydı. Ayrıca kişiselleştirilebilir olması da harikaydı. Özetle ihtiyaçlarınıza en uygun ajandayı bizzat kendiniz tasarlıyordunuz bu sistemde. Unutmadan; bullet journal Ryder Carroll tarafından yaratılmış bir sistem ve sistemle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bulletjournal.com adresini mutlaka ziyaret edin.

Keep it simple

However, I have to admit that creating it from scratch was a lot harder than I expected! Like a typical newbie, I made a critical mistake. Instead of keeping it simple, I fell for all those fancy doodles & those fabulous designs which obviously I don’t have the talent for. After hours of drooling over the photos I saw on Pinterest, this whole bullet journaling thing become a little too overwhelming and I almost give up before I even started! Unless you are super talented or pretty confident with your drawing skills, I strongly suggest that you keep it minimalistic yet functional. Oh and you need to overcome your perfectionism because making mistakes is a huge part of the this system. Washi tapes are life savers or you can simply put a giant “X” through that sucker and turn the page.

++

Sadeliği benimseyin

Yine de itiraf etmem gerekir ki bu süreç tahmin ettiğimden çok daha zorlu oldu! Her yeni başlayan gibi ben de çok kritik bir hata yaptım. Basit ve sade bir defter tutmak yerine bütün o süslü çizimlere ve o mükemmel tasarımlara gönlümü kaptırdım. Salyalarımı akıtarak baktığım ve neredeyse saatler harcadığım Pinterest fotoğrafları, bir anda herşeyin gözümde büyümesine yol açtı ve daha henüz başlamamışken vazgeçmeye kalktım. Dolayısıyla yeni başlayacak olanlarınıza tavsiyem; eğer süper yetenekli değilseniz veya çizim konusunda harikalar yaratırım iddianız yoksa bullet journal basitliği tercih ettiniz bir defter olsun. Basit ama kullanışlı bir defter yaratın yani. Ayrıca şunu da aklınızda tutmanızda fayda var; tüm süreç boyunca eminim pek çok yazım hatası yapacaksınız – ki bu da sistemin doğal bir parçası, eğer her sayfayı yırtıp atmak gibi bir fikriniz yoksa tabi. Dolayısıyla mükemmeliyetçiliğinizi törpülemeyi de öğreneceğiniz bir süreç içine gireceksiniz. Renkli bantlar bu bağlamda hayat kurtarıcınız olacak ya da hatanın üzerine devasa bir çarpı koyup yolunuza devam da edebilirsiniz 🙂

The tools

Before jumping on the bujo train, I did my research and found out that the best two notebooks for this occasion. Namely Moleskine and Leuchtturm. Unfortunately the latter is not available in Turkey unless you order it on amazon.com. So I went for a Moleskine which I believe was a mistake. There is no way of preventing a bleed-through if you like using your Stabilo pens. I’m still using my Moleskine but after a while I stopped using pen and instead I started using a Rotring pencil to do all my drawings. After that I either keep them like the way they are or I slightly go over them with a 03-05 tip sized pen. I use my colorful Stabilo pens only for signifiers. You will also need a ruler or a bullet journal stencil. If you need more detailed information about the tools you need, definitely go check Seventeen’s Youtube channel

//

Araç gereçler

Evet, gelelim sizlere lazım olacak teçhizatlara. Bullet journal tutmaya başlamadan önce elbette ki araştırmalarımı yaptım ve neticede en iyi iki defteri buldum; Moleskin ve Leuchtturm. İkincisi maalesef ki ülkemizde satılmadığından ve eğer amazon.com’dan sipariş vermek gibi bir niyetiniz yoksa Moleskin’i tercih edebilirsiniz. Ki ben de öyle yaptım. Fakat gelin görün ki Moleskin beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Mürekkep izinin arka sayfaya geçmesini engelleyemiyor oluşunuz gerçekten büyük sıkıntı, özellikle de Stabilo kalemler kullanıyorsanız. Bu sebeple ben bir süre sonra kurşun kalem kullanmaya başladım. Tüm çizimleri kurşun kalemle yapıyor ve daha sonra gerekli görürsem 03-05 uçlu bir tükenmez kalemle üzerinden geçiyorum. Rengarenk Stabilo kalemleri mi de imleçler için kullanıyorum. Bunlar dışında ihtiyacınız olacak tek şey standart bir cetvel ya da çok daha afili olan stenciller olacaktır. Araç gereçlerle ilgili (özellikle de kalemler konusunda) daha detaylı araştırma yapmak isterseniz, kesinlikle Seventeen’in Youtube kanalına bir göz atın derim.

Favourite pages

When my bullet journal journey started, I thought I should follow all the rules out there. So I set up my index page which is really really helpful to track down everything! And then I set my future log and wasted four pages in total. It was useless (for me) because apart from birthdays there wasn’t much going on. If you plan your days months a head then this may totally work for you. But not for me. And then I started my monthly log which turned into a content calendar in February. I guess I am all good with my weekly & daily logs. So far, my favourite pages are the ones where I write down my resolutions for 2018, monthly expences, wishlist, blog post ideas for my blog. I also have a monthly social media tracker page which I havent yet decided whether to keep it or not.

++

Favori sayfalarım

Bullet journal yolculuğuna başladığımda, sandım ki kurallarına tamamına uymam gerekiyor. Dolayısıyla ilk iş kendime bir index sayfası hazırladım. Bu sayfa defterinizdeki herşeyi takip edebilmeniz açısından inanılmaz önemli bir sayfa. Elbette sayfaların en altına sayfa numaralarını yazmayı unutmazsanız (unutmayınız!) İkinci işim future log sayfalarını düzenlemek oldu. Future log sayfaları, tüm bir seneyi kuşbakışı görebileceğiniz ve her sayfada 3 aylık takviminizin yer aldığı sayfalardır. Hemen alttaki görsel size ne demek istediğimi daha net anlatacaktır. Maalesef bu sayede 4 sayfayı heba etmiş oldum. Benim için son derece gereksiz (ve bir o kadar da zaman alıcı) birşeydi bu sayfaları hazırlamak zira doğum günleri dışında çok da birşey yazmadım. Eğer aylar öncesinden planladığınız net tarihleriniz varsa bu sayfalar sizin için işe yarayabilir. Daha sonra aylık takvimimi oluşturmaya başladım fakat Şubat ayında bu sayfayı içerik takvimi olarak değiştirdim. Bu iki ay sonunda farkettim ki en çok işimi gören sayfalar haftalık ve günlük planlamalarımı yapabildiğim sayfalar. Yani yıllık ve aylık sayfalar pek daha işimi görmedi diyebilirim. Şu ana kadar en sevdiğim sayfalar ise 2018 hedeflerimi yazdığım sayfa, aylık harcalamalar sayfası, blog içerikleri için fikirler sayfası, almak istediklerimi yazdığım sayfa, okunacak kitaplar ve izlenecek filmler sayfası oldu. Bir de aylık olarak sosyal medya hesaplarımdaki sayısal verileri yazdığım bir sayfa var fakat bunu devam ettirip ettirmemek konusunda karara varamadım henüz.

And here is my bullet journal

So finally, to give you a bit of inspiration, I welcome you all to see what’s inside my bullet journal. Please keep in mind that this is an ongoing process so it’s not complete yet. But you get the idea already, dont you? 🙂 So are you thinking about starting bullet journalling, or have you been at it for some time? Waiting for your comments!

++

Ve işte nihayet karşınızda benim bullet journal defterim. Bir nebze olsun ilham verebildiysem ne mutlu bana 🙂 Siz de kendi bullet journal defterinize başlamayı düşünüyor musunuz yoksa zaten başladınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruuumm!

planning for 2018-my bullet journal 6

planning for 2018-my bullet journal 1

planning for 2018-my bullet journal 2

planning for 2018-my bullet journal 5

planning for 2018-my bullet journal 3

SaveSave

SaveSave

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.