Ezgi’yi beklerken

Ezgi’ye hamile olduğum günleri düşünüyorum sık sık. Dünyanın en güzel şeyi; ilk hamilelik. Her anlamda öncelikli olduğun koskoca 9 ay. İşte o koskoca 9 ayın bir noktasında artık hazırlanmalıyım diyerek başlıyorsun araştırmalara. Düşünecek ve planlayacak çok fazla şey var. “Hangi puseti seçmeliyim?”, “Odası nasıl olmalı?”, “İlk birkaç ay bizimle uyacak zaten, odaya gerek yok (mu?)”, “Hangi şampuanı kullanacağım?”, “Bebek küveti almalı mı, almamalı mı?”, “Peki ya ben ne olacağım?” gibi bir milyon tane düşünce içinde yine de parlayan gözler, gülen yüzler. Evet, tam bir hamile heyecanı.

Eray Ben ve Fasülye

Kendi adıma konuşuyorum; o pembe bulutlar arasından kafamı uzatıp, işin diğer tarafını yani zorlu ve çetrefilli yolları araştırmamıştım. Beklentim; pembe yanaklarıyla gönlümüzü fethedecek ve şöyle aramızda yatırıp ellerini ve ayaklarını öpeceğimiz bir küçük adamla karşılaşacağımızdı. O küçük adamla karşılaştık, evet ve çok net söylüyorum alenen aşık olduk. Ama hiçbir zaman aramızda şöylece yatıramadık 🙂

Ezgi ve ben

Ayın karanlık yüzünü anlatıp da anne adaylarını tedirgin etme niyetim yok; önerebileceğim tek şey şu: O koskoca 9 ayı bebeğin sadece fiziksel ihtiyaçlarını araştırmaya ayırmayın. Oda da, puset de, hastane çıkış kıyafetleri de ayarlanır. Ama o ilk birkaç ay nasıl bir ruh halinde olacaksınız – ve buna hazır mısınız? – araştırın, süreci nasıl ve kimlerle yöneteceksiniz planlayın.

Dediğim gibi ben hamilelik döneminde yeterince araştırma yapamadım. Ama Ezgi doğduktan sonra her fırsatta okudum, araştırdım, diğer yeni annelere danıştım. Bana fayda sağlayan birkaç kaynağı da bu vesile ile paylaşayım.

Online kaynaklar:
Baby Center
Baby Whisperer Forums
Gurme Bebek
Bebek Yapım Bakım Onarım
İstanbul Parenting Class

Kitaplar:
Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler (Amazon.com)
Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler (D&R)
Bilinçli Bebek (Doğan Kitap)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.