Pride and Prejudice

Tüm zamanların en iyi filmi hangisi diye sorsanız, bir an bile tereddüt etmeden “Pride and Prejudice” derim. İngiliz edebiyatı mezunu olmamdan mütevellit, 18.-19. yüzyıl edebiyatına, bilhassa da Jane Austen‘a ve kitaplarına büyük bir tutkuyla bağlıyım. Romanın pek çok dizi uyarlaması yapılmış olsa da bana göre kitabın en iyi adaptasyonu 2005 yılında çekilen filmdi. Mr. Darcy karakterine daha çok yakıştırdığım Colin Firth bile, 1995 yılında BBC tarafından yayınlanan dizi versiyonunu kurtaramamıştı; okurken gözümün önünde canlanan onlarca detay bu dizide yoktu. 2 saat 9 dakika gibi kısa bir sürede kitaptaki her sahneyi görsel biçimde karşımda bulabilmiş olmam yönetmenin üstün başarısı olsa gerek.

Pride and Prejudice

Bugüne kadar sayısız kez ekran başına geçmemi sağlayan bu filmi neden bu kadar çok sevdiğimi düşünüp duruyorum. Kitabın ve dolayısıyla filmin en can alıcı noktası hiç kuşkusuz iki ana karakter arasındaki sürtüşmelerle dolu aşk hikayesi aslında. Evet, aşka aşık olmak diye bir durum var ancak benim için filmin bu derece özel olmasının bir nedeni de dönemin mimari yapıları ile moda ve dekorasyon unsurlarının harikulade bir zarafetle aktarılmış olması diye düşünüyorum.

Pride and Prejudice

Filmin daha ilk sahnesinden itibaren büyülendiğim mimari yapılar – başta Bennet ailesinin evi (Groombridge Place, Kent) olmak üzere sırasıyla Netherfield Park (Basildon Park, Berkshire), Rosings Park (Burghley House, Lincolnshire) ve Mr. Darcy’nin dudak uçuklatan malikanesi (Chatsworth House, Derbyshire) – İngiltere’ye yapacağım ilk yolculuğun rotasını çiziyor adeta.

Groombridge Place

Basildon Park

Burghley House

Chatsworth House
{Photo credit: buzzfeed.com}

Gelelim o dönemde yaşama arzumu perçinleyen diğer detaylara; kadınların hem gündelik yaşamda hem de özel davetlerde mütevazi ve zarif giyimleri, sofraları süsleyen kadehler, gümüşler ve porselenler, ahşap mobilyalar, bakır mumluklar ve hayatın son derece yavaş ve sakince ilerlemesi.

Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

Pride and Prejudice
Pride and Prejudice
Pride and Prejudice

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.