To all the best women in my life

Since we will be celebrating international women’s day today, I thought I’d share the women who consistently inspire me in every aspect of my life. Hopefully I can finish this blog post without any tears..

Shall we begin?

+++

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. O sebeple bu yazıda, hayatımın her aşamasında bana ilham vermiş bu harika kadınları yer vermek istiyorum. Dilerim gözyaşlarına boğulmadan tamamlayabilirim yazımı..

Ne dersiniz,, başlayalım mı?

My Mum/Annem

My Mother

I have so much to say and so much to share about my mother. She was definitely the kindest woman I have ever known. And her kindness was not subject to family members only, she was also kind to total strangers – someone serving us at a restaurant, or someone at the supermarket. Her kindness made my heart sink sometimes. Probably because I am not like her and I wish I could be like her. She was a selfless humanbeing who was always doing things for others. She was gentle and caring. And she was a true inspiration to everyone around her. I loved being around her.. Her taste in music, her drawing skills, her sense of humour and her creativity were distinctive features she owned. Now that I am thinking, my involvement in fine arts and my taste in music are all because of her. She is the reason I am who I am today and I wish with all of my broken heart that I could just turn a corner and see that she would be standing there. I still cant bring myself to say that she is gone that is so final and so irreversible..

++

Annemle ilgili söyleyecek ve paylaşacak çok şeyim var aslında. Bu hayatta tanıdığım en kibar, en nazik insan olduğunu söylemekle başlamalıyım. Onun bu kibarlığı sadece aile üyelerine yönelik bir kibarlık da değildi üstelik; tamamen yabancı insanlar da onun bu nezakatinden nasibini alırdı. İster bir restorandaki servis elemanı olsun, ister süpermarketteki bir reyon görevlisi. Her daim tatlı bir üslupla konuşurdu yabancılarla da. Onun bir kibarlığı kimi zaman içimi ezerdi. Çünkü ben ne yazık ki onun gibi bir insan değilim ve keşke onun gibi bir insan olabilseydim. Başkalarının düşünen yapısı, hoşgörüsü ve yardımseverliği hep ön plandaydı. Onun yanında olmak bile insanı mutlu etmeye yeterdi. İnanılmaz bir müzik zevki vardı, son derece kuvvetli bir çizim yeteneği, insanı saatlerce güldüren bir espiri anlayışı. Tüm bunlar onu başkalarından ayıran temel özellikleriydi. Şimdi düşünüyorum da güzel sanatlara ve müziğe olan bu ilgim tamamen onun eseridir. Bugün her kim olabildiysem, onun sayesinde olmuşumdur. Bin parçaya bölünmüş bu kalbimle bile keşke diyorum bir köşe başında onu görsem, orada sadece duruyor olsa, hala yaşıyor olsa.. Kendimi onun artık aramızda olmadığına ikna edemiyorum bir türlü.

My Grandmother/Anneannem

My Grandmother

My mother and my grandma used to have so much in common but they were also so different. And I feel like I am someone in between. Unlike my mother’s fragile nature, me and my grandma are survivors. She found herself in many difficult situations but she never gave up. So did I. We are both self disciplined and a little bit rough especially when it comes to child raising. It must be due to the fact that I was raised by her as a child. She was the one who taught me how to cook too. I have to say she had the most amazing cooking skills; every family gathering immediately became a total feast. And the one thing I loved most about her was her gracefulness. I still remember (and now own) her beautiful jewelry, her elegant porcelain tea cups and plates. It’s been almost one year, the longest one year without her..

++

Annem ve anneannemin pek çok ortak özelliği vardı fakat aynı zamanda son derece farklı karakterlerdi. Ben kendimi ikisinin bir karışımı olarak görüyorum çoğu zaman. Annemin hassas yapısının aksine anneannem tam bir mücadeleciydi. Olumsuz pek çok olay yaşamıştı fakat asla pes etmedi, asla vazgeçmedi. Bu yönümü inanıyorum ki ondan almışım. İkimizin de son derece disiplinli bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda biraz da sert bir mizaca sahibizdir, özellikle de çocuk yetiştirme konusunda. Sanırım bu durum, beni yetiştiren kişinin anneannem olması ile yakından alakalı. Anneannem, pişirme becerilerimin gelişmesinde de etkili olmuştur. Eline su dökemem elbette çünkü mutfakta onun gibi harikalar yaratan bir başka insan tanımadım diyebilirim. Her bir bayram sofrası, inanılmaz bir ziyafete dönüşmüştür sayesinde. Anneannemle ilgili çok net bildiğim bir diğer şeyde onun son derece zarif bir insan olduğuydu. Hiç unutmadığım birbirinden güzel mücevherleri, son derece zarif çay fincanları ve tabakları bugün ondan bana kalan tek hatıra ne yazık ki. Bir yıl oldu anneannemi kaybedeli, bir koskoca yıl..

My Sister/ Kız kardeşim

My Sister

I dont have an actual sister, unfortunately. But there is someone out there I feel so close to, just like a sister. What brings us together is our unfortunate experiences in life. And the way we try to deal with them. Yet she is the most positive person I know. Even to the distance we have, whenever I hear her voice my mood immediately changes and I love the world again. She definitely chooses to shine. She is in Denmark now, with her two beautiful babies. Oh and I forgot to mention that she is my cousin’s wife ❤

++

Ne yazık ki gerçekten bir kız kardeşim yok benim. Fakat kendimi bir kız kardeşten çok daha yakın hissettiğim biri var ne mutlu ki. Bizi hayatımızın çeşitli evrelerinde yaşadığımız talihsiz tecrübeler bir araya getirdi diyebilirim. Aynı şekilde, tüm bu talihsizliklerle nasıl baş etmeyi tercih ettiğimiz de. Şunu çok net söyleyebilirim, kendisi bu hayatta tanıdığım en pozitif insan. Aramızdaki tüm mesafeye rağmen, ne zaman sesini duysam o anki modum mutlak suretle değişir ve dünya yeniden harika bir yer olur. Kesinlikle parlamayı tercih etmiş biri o. Şu anda Danimarka’da ve iki güzel bebeğiyle yaşıyor. Kuzenimin eşi olduğunu da bu vesiyleyle paylaşmış olayım ❤

My BFFs/En yakın arkadaşlarım

My BFF

I feel so lucky because I have a some amazingly special women in my life who also happen to be my BFF’s. Some of them have been a part of  me since my early 20’s. Some of them have joined my life just a couple of years ago. Either way, I feel so secure, so comfortable and so happy. Because I know they will be there no matter what. And they inspire me all, just in different ways. I am forever grateful for the joy, love and peace they bring to my life.

++

Kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum çünkü etrafımda inanılmaz derecede harika kadınlar var ve şansıma hepsi de çok yakın arkadaşlarım. Bazılarını 20’li yaşlarımın başından beri tanıyorum. Bazıları ise hayatıma yeni girdiler. Her halükarda onların yanında kendimi son derece güvende, son derece konforlu ve inanılmaz mutlu hissediyorum. Çünkü biliyorum ki ne olursa olsun benim yanımdalar. Birbirlerinden farklı şekillerde olsa dahi her biri bana her an ilham veriyor. Hayatıma kattıkları keyif, sevgi ve huzur için minnettarım.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

Comments 2
  • Nasıl güzel bir yazı olmuş.. Tane tane boğazımda bir düğümle okudum. Benim de bir kız kardeşim yok, çok isterdim olmasını.. Fakat kız kardeşim yazabileceğin bir arkadaşa sahip olmak da sahiden şahane.. Ve sen de bana ilham veriyorsun 🙂 Sevgiyle sarılıyorum!

    • Burcu Şensoy Endeş
    • 3 years
    • Reply

    Ah Zeynepciğim, teşekkür ederim güzel yorumun için 🙂 Ben de sana sevgiyle sarılıyorum canım, iyi ki varsın :*

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.